7000 kilometru lidojumā dabas aizstāvji seko līdzi mazo gulbju migrācijas ceļam no Krievijas līdz Lielbritānijai

Pievienot komentāru
7000 kilometru lidojumā dabas aizstāvji seko līdzi mazo gulbju migrācijas ceļam no Krievijas līdz Lielbritānijai

7000 kilometru tālu lidojumu ar paraplānu pāri 11 valstīm, sekojot līdzi mazajiem gulbjiem to migrācijas ceļā, šobrīd veic Lielbritānijas vides aktīviste Saša Denča. Šādi iecerēts noskaidrot, kāpēc šo putnu skaits pēdējo 15 gadu laikā ir sarucis gandrīz uz pusi. Drosmīgā lidotāja bija piestājusi arī Latvijā.

Šie ir kadri no Lielbritānijas vides aktīvistes Sašas Denčas lidojuma ar paraplānu virs taigas Krievijā. Tieši polārajā apgabalā 19. septembrī arī sākās drosmīgās sievietes lidojums līdzi ar raidītājiem aprīkotajiem mazajiem gulbjiem ceļā uz ziemošanas vietu. Savā ceļā viņa bija piestājusi arī Latvijā.

“Galvenā ideja ir izsekot līdzi gulbju migrācijas ceļam un noskaidrot, kādi ir galvenie iemesli, kāpēc populācija tik strauji sarūk, kāpēc gulbji pārlidojumos neizdzīvo un kā tos vislabāk varētu glābt,” saka Saša.

Ja 1995. gadā Eiropā bija 29 000 mazo gulbju, tad pirms sešiem gadiem to skaits jau bija sarucis līdz 18 000. Vides aktīvisti secinājuši, ka daudzi pārlidojumos iet bojā elektropārvades līnijās un arī mednieku dēļ.

Mazais gulbis ir viena no trīs Latvijā sastopamajām gulbju sugām. Pie mums tas neligzdo, bet divreiz gadā – pavasaros un rudeņos apmēram 10-20% no Eiropas populācijas te pārlidojumu laikā piestāj.

Latvijā šos gulbjus atsevišķi neviens nepēta, bet, kad ornitologi pēta ziemeļu gulbjus, pie reizes saskaita arī šos. Taču ornitologs īsti nepiekrīt vides aktīvistu paustajam viedoklim, ka mazo gulbju skaits sarūk. Iespējams, putni vienkārši maina migrācijas ceļu un pārziemo citur, kā to liecinot citi starptautiski pētījumi.

Ekspedīcija Gulbju lidojums var ieiet vēsturē ar vēl kādu faktu. Ja Sašai izdosies ar paraplānu pārlidot Lamaša šaurumu, tad viņa kļūs par pirmo sievieti, kas šķērsojusi šo vietu šādā veidā.

Šobrīd Saša ar paraplānu ir sasniegusi Poliju, taču divi no ekspedīcijā iesaistītajiem gulbjiem Meizija un Deizija jau atrodas Vācijā. Kopumā plānots, ka lidojums pāri 11 valstīm ilgs apmēram 10 nedēļas, un tas noslēgsies Lielbritānijā. Un jebkurš var sekot līdzi Sašas gaitām arī ekspedīcijas  mājas lapā.

Foto

Video

Lasi vēl