70+ iedzīvotāju grupas vakcinācijā iesaistīsies piekritusi vien puse no ģimenes ārstu praksēm

2 komentāri

Nākamnedēļ 70+ iedzīvotāju grupas vakcinācijā iesaistīsies ģimenes ārsti, kuri pamatā ir paredzēti kā šīs grupas potēšanas veicēji, taču to darīt līdz šim piekritusi vien puse ģimenes ārtstu prakšu, vēsta TV3 ziņas.

Ģimenes ārsti patlaban apzina savās praksēs reģistrētos seniorus. Dakteris Andris Baumanis savā praksē vidēji vakcinēt 10 cilvēkus dienā. Aktuālajā senioru vecuma grupā šajā praksē esot 146 cilvēki. Divi no tiem mediķi, tātad jau vakcinēti, divi šobrīd paši atnākt nevar, vēl daži tikko pārslimojuši, tāpēc vakcinācija atlika.

Pārējiem grafiks jau sastādīts.

“100% visi ir atsaucīgi, un dienā 10 cilvēki, tad kopā tas varētu būt kādas 12 dienas,” lēš ģimenes ārsts Andris Baumanis.

Šāds iepriecinošs temps gan nav attiecināms uz valsti kopumā. Pirmkārt, jau tāpēc, ka ārstu prakses šobrīd primāri koncentrējas uz saviem pacientiem. Otrkārt, no visām praksēm Latvijā, vakcinācijā iesaistījusies aptuveni puse. Tiem senioriem, kuriem nebūs pie kā vakcinēties, meklēs alternatīvu.

Kā TV3 ziņām skaidro Vakcinācijas birojā, varianti divi – neiesaistītās prakses var vismaz izveidot sarakstu. Ja nē, tad diemžēl atkal pašiem jāzvana uz informatīvo tālruni.

Veselības ministrijas Vakcinācijas biroja pārstāve Agnese Strazda

“Mēs jau kopā ar Nacionālo Veselības dienestu (NVD) nodrošināt to, ka šiem cilvēkiem tiek pielasīti klāt vakcinācijas procesa veicēji. Tad iedzīvotāji saņems informāciju pie kāda pakalpojuma sniedzēja jāierodas vai uz kādu vakcinācijas tālruni jāzvana, lai precizētu savu laiku.”

Kopējais senioru skaits grupā 70+ ir apmēram 187 000. Pusotrā mēnesī, ņemot vērā, pieejamo vakcīnu skaitu, plānots vakcinēt 57 000. Te gan svarīgi piebilst, ka pieteikušies vakcīnai vēl mazāks skaits – virs 13 000.

Potēšanas priekšvakarā gan daži praktiski neatbildēti jautājumi. “Mums nav atbildēts, ko darīt, ja atnāk astoņi un divi – nezinu, saplīst autobuss un neatbrauc. Vai tad mēs ķeram uz ielas tuvākos, lai neizmestu šīs divas ārā, vai ceram, ka atbrauks tie, kam bija tikai pēc divām nedēļām,” bažījas ģimenes ārsts Andris Baumanis.

Strazda norāda – ikvienam ģimenes ārstam jābūt sarakstam ar cilvēkiem, kuri šajā vecuma grupā jāvakcinē un, domājams, to ir vairāk nekā 10 cilvēki. Tāpēc ģimenes ārstam jāzina, kam zvanīt nākošajam, ja kāds no rindas neierodas. Tas gan nozīmē, ka cilvēkiem jābūt gataviem operatīvi ierasties, kas attiecīgajā vecumā grupā var būt problemātiski.

Vēl viena problēma ir “e-veselība”. “Ja mēs šodien vakcinētu un sistēma nestrādā, tad man šīs vakcīnas būtu jāvada vai nu vakarā vai naktī. Un tas nebūtu godīgi pret mani,” raizējas ģimenes ārsts. Baumanis pauž bažas, kas notiks, ja pacientu datus par veikto vakcināciju nevarēs ievadīt vairākas dienas pēc kārtas.

NVD direktora vietnieks informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jautājumos Edgars Goba

“Tur kaut kas ķeras, tikai nevaram saprast, kas. Izpētīsim, novērsīsim. Līdzīgas problēmas decembrī mums bija sistēmas veiktspējas problēmas. Nu, tagad ir nākošā, kura jāatrisina. Mēs jau proaktīvi zinājām, ka ir problēmas. Tā “Oracle” platforma ir veca…”

NVD cer, ka problēmu lielāko daļu izdosies novērts nedēļas nogalē. Kopumā e-veselību mēģina atjaunināt uz modernākām versijām, taču nereti tas saistīts ar darbības pārtraukumiem.

Lasi vēl:

RAKUS svētdien pret Covid-19 plāno sapotēt līdz 260 senioru noņemt

Pirmie seniori vecumā virs 70 gadiem sāk saņemt uzaicinājumu vakcinēties noņemt

Pret Covid-19 sāk vakcinēt seniorus vecumā virs 70 gadiem noņemt

2 komentāri