51 eiro – tik nodokļu nemaksātājiem šogad jāpiemaksā par valsts nodrošinātu medicīnas pakalpojumu izmantošanu

24 komentāri

Lai nākamgad saņemtu valsts apmaksātus medicīnas pakalpojumus, nodokļu nemaksātājiem Valsts kasē nāksies ieskaitīt vairāk nekā 200 eiro.

Ceturtdien, 3. maijā, valdība apstiprināja kārtību, kādā šīs iemaksas veicamas. Maksājums gan nebūs obligāts, tomēr cilvēkiem, kas to nebūs veikuši, pienāksies tikai neatliekamā palīdzība un ģimenes ārsts.

Savukārt konsultācijas pie speciālistiem būs par pilnu maksu. Izmaiņas kritizē Latvijas Ārstu biedrība, jo no šīm pārmaiņām lielākie cietēji būšot mazturīgie.

Valsts prezidenta pērnā gada pēdējā dienā apstiprinātais Veselības aprūpes finansēšanas likums paredz, ka valsts apmaksātus medicīnas pakalpojumus varēs saņemt tikai iedzīvotāji, par kuriem veiktas sociālās iemaksas. Savukārt nodokļu nemaksātāji varēs tikt pie ļoti ierobežota pakalpojumu klāsta, ja vien tie neveiks brīvprātīgu iemaksu Valsts kasē.

Anda Čakša

Anda Čakša
veselības ministre (ZZS)

E-veselībā iedzīvotājam parādīsies tas, vai viņam ir jāveic šīs brīvprātīgās iemaksas vai ne. Parādīsies arī summa, kāda ir jāiemaksā.

Šogad veselības apdrošināšanas summa noteikta 1% apmērā no minimālās algas – 51,6 eiro. Nākamgad maksājums pārsniegs 150 eiro, bet vēl pēc gada būs 250 eiro. Valsts apmaksātus pakalpojumus varēs saņemt tikai tad, ja būs samaksāts arī par iepriekšējiem gadiem. Konkrēts cilvēku skaits, kam brīvprātīgās iemaksas būs jāveic, gan nav skaidrs.

Kritiku par obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu pauž Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis, kurš uzskata. Viņaprāt, lielākie cietēji izmaiņu dēļ būs sabiedrības zemākais slānis.