2 komentāri

Tukuma lidosta nonākusi jauna īpašnieka rokās, tādējādi atjaunojot iespējas, ka skandālu dēļ sertifikātu zaudējušais lidlauks Latvijā atkal varētu uzņemt pasažierus. Jaunie saimnieki, kuru vidū ir arī bijušais Valsts policijas priekšnieks Juris Rekšņa, ar saviem plāniem šodien iepazīstināja plašāku sabiedrību.

Tukuma lidostai jauns investors, bet par attīstības plāniem pagaidām ziņu maz. Galvenais esot atgūt lidlauka sertifikātu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tukuma lidlauka vēsture sākās Otrā pasaules kara laikā, kad to savām kara lidmašīnām izveidoja nacistu armija. Padomju laikos lidlauks nonāca Sarkanās armijas kontrolē, kas to izmantoja kā kodolbumbvedēju bāzi – lidlaukā savulaik glabātas 24 kodolgalviņas. Pēc neatkarības atjaunošanas lidlauku privatizēja kāds Konstantīns Soloduha, kurš ar partneriem te plānoja veidot privātu konkurentu Rīgas lidostai, atvilinot zemo cenu aviokompānijas, kas pasažierus vestu uz Rīgu un Jūrmalu, ar laiku nodrošinot pat 5000 reisu gadā. Tādēļ Tukuma lidlauks, kas administratīvi atrodas Engures novadā, tika pārdēvēts par Jūrmalas lidostu.

Tukuma lidostas īpašnieku grandiozos plānus savulaik izjauca ieroču kontrabandas skandāls, pēc kura drošības iestādes atņēma lidlaukam sertifikātu. Kamēr sertifikāts nav atjaunots, šeit nedrīkst nosēsties neviens starptautisks reiss, un galvenais priekšnosacījums tā atjaunošanai ir īpašnieku maiņa, kas tagad arī notikusi. Nav gan nekādu garantiju, ka ar to būs pietiekami un bizness beidzot pacelsies spārnos.

Par investoru Tukuma lidlaukam tagad pieteicies naftas nozares uzņēmējs Raimonds Kisiels, kurš gada laikā plāno iegādāties 48% lidostas kapitāldaļu. Darījuma summa netiek atklāta, bet Kisiels atzīst, ka, pateicoties īpašnieku problēmām ar sertifikātu, tā bijusi zemāka, nekā varētu domāt.

Vecie īpašnieki gan joprojām saglabās daļu akciju, bet Kisielam, kopā ar Engures novada domi, kam pieder vēl 4% kapitāldaļu, būšot kontrole pār tajā notiekošo. Kisiels par saviem plāniem izsakās izvairīgi – plānu konkurēt ar Rīgas lidostu nav, sākotnēji būtu apmierināts ar dažiem reisiem dienā, bet negribot pārāk daudz atklāt priekšlaicīgi.

“Ir jāsāk ar mazumiņu, un tad jau dzīve parādīs, kura būs tā niša, tālākā attīstība, lai radītu iespēju visiem un PV, kur viens blakus otram rada sinerģiju un attīstību,” teic Kisiels.

Tīri tehniski lidlauks jau tagad esot gatavs atsākt darbu. Pašlaik tas nodarbina aptuveni 20 cilvēkus, bet uzsākot pilnu servisu, darbinieku skaits pieaugtu līdz 120. Vienlaikus uzņemt vai izsēdināt pasažierus te var divas lidmašīnas. Skrejceļš ir gana liels, lai to varētu izmantot lidmašīnas ar vairāk nekā 100 pasažieriem, un tas aprīkots ar apgaismojumu miglas un tumsas apstākļiem. Tomēr pirms jebkas no tā visa var notikt, jāatgūst drošības iestāžu atņemtais sertifikāts. Noprotams, ka tieši ar šādu domu par lidostas valdes priekšsēdētāju piesaistīts kādreizējais Valsts policijas priekšnieks Juris Rekšņa, kurš atbildēšot par drošības risinājumiem, piemēram, muitas un robežsardzes punktu izveidošanu lidostā.

“Pats galvenais mums ir drošība un kvalitāte. Tas mums tuvākajā laikā ir jāatrisina, ja mēs viņas neatrisināsim, mēs nelidosim,” norāda Rekšņa.

Viņš cer, ka regulāri pasažieru reisi šeit varētu sākties ap Latvijas simtgadi, nākamā gada rudenī. Iepriekš lidlauka īpašniekiem galvassāpes sagādāja arī tuvējo pagastu iedzīvotāji, kuri bažījās, ka lidmašīnu satiksme varētu radīt lielu troksni. Engures novada dome sola, ka visiem, kuriem būs pamatotas pretenzijas, tiks piedāvātas kompensācijas nekustamā īpašuma nodokļa atlaižu formā.

“Mums ir noruna tāda, ka, teiksim, tikko sākas aktīvas darbības, tā tiek pārskatīta nodokļu politika uz nekustamajiem īpašumiem, kas skar pacelšanās nolaišanās zonu, gan arī pārējās visas, kas ietekmējas,” skaidro Engures novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa.

Civilās aviācijas aģentūrā TV3 Ziņām norādīja, ka oficiālas sarunas par sertifikāta atjaunošanu ar lidlauka vadību vēl nav sāktas, tāpēc nevar komentēt, kā tās varētu noslēgties.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl