43% darba ņēmēju atzīst, ka viņiem nav saskaņota darba un ģimenes dzīve

Komentāri

Jaunas tendences darba ņēmēju vidū. Arvien lielākam skaitam jauno strādājošo būtiska kļūst iespēja saskaņot darbu ar ģimenes dzīvi, elastīgāks darba laiks un iespēja strādāt attālināti.

Savukārt no tā, cik daudz no šīm vēlmēm darba devējs spēj piedāvāt, atkarīga darbinieka lojalitāte uzņēmumam.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Gandrīz puse darba ņēmēju – 43% – atzina, ka darba devēji viņiem nenodrošina darba un ģimenes dzīves saskaņošanu. Par to liecina TNS pētījuma dati. Vienlaikus ir secināts, ka darbiniekiem arvien svarīgāks kļūst elastīgs darba laiks un iespēja strādāt attālināti.

TNS rīkotājdirektors Mārtiņš Traubergs norāda: “Šī ir tā jaunā paaudze, kas nāk darba tirgū, viņa dzīvo onlainā, un viņiem ir ļoti svarīgi, lai viņi varētu labā laikā ieziet parkā sēdēt ar datoru parkā, nevis sēdēt birojā.”

Savukārt darba devējiem viena no svarīgākām problēmām – kā noturēt darbiniekus. Trešdaļa darbaspēka ir vecumā līdz 36 gadiem. Daudzi no tiem bieži maina darbavietu, kā arī cenšas pēc iespējas vairāk laika pavadīt kopā ar ģimeni. Jaunām ģimenēm ir aktuāls jautājums par bērnu pieskatīšanu. Par piemēru labai darba un ģimenes dzīves saskaņošanai eksperti min 12 uzņēmumus, kuri ir atzīti par draudzīgiem ģimenei.

Korporatīvas ilgtspējas un atbildības institūta pārstāve Dace Helmane stāsta, ka “ir uzņēmumi arī starp šiem jau esošajiem ģimenei draudzīgiem komersantiem, kas nodrošina ne tikai dažāda veida piemaksas, brīvdienas, elastīgo darba laiku, bet arī bērnu pieskatīšanas istabas”.

Pēc Labklājības ministrijas datiem, ar problēmu, kur likt bērnu, sakārās katrs otrs cilvēks, kas strādā nenormētu darba laiku. Tāpēc ir uzsākts vairāk nekā miljonu eiro vērts projekts par elastīgu bērnu aprūpes pakalpojumu subsidēšanu. 146 nestandarta laiku strādājošiem no dažādiem uzņēmumiem tiks nodrošināta nakts auklīte vai diennakts bērnu dārzs. Projekts ilgs 10 mēnešus. Bet labklājības ministrs cer, ka pēc tam stafeti pārņems pašvaldības un uzņēmēji.

“Mēs gribam parādīt un iesaistīt visas puses, ka tas ir labs un izdevīgs visiem. Paralēli būs arī pētījums. Un pēc šim 10 mēnešiem, kur valsts finansē, būs jāizvēlas uzņēmumam un pašvaldībām līdzfinansēt šo te projektu,” norāda labklājības ministrs Jānis Reirs (V).

Kopējais speciālistu secinājums ir tāds, ka Latvijā darba un ģimenes dzīves līdzsvars varētu būt labāks. Un, lai noturētu jaunus labus speciālistus, uzņēmumiem tas būtu jānodrošina.

Lasi vēl