280 tūkstošiem mājsaimniecību Latvijā varētu pieaugt elektrības rēķini

1 komentārs
280 tūkstošiem mājsaimniecību Latvijā varētu pieaugt elektrības rēķini
LETA

Valdība otrdien, 13. septembrī, lēma par svarīgām izmaiņām elektrības tirgū – Ekonomikas ministrija aprēķinājusi, ka OIK reformas rezultātā teju trīssimt tūkstošiem pieslēgumu Latvijas mājsaimniecībās elektrības rēķini varētu pieaugt. Jāpiebilst, ka vienai mājsaimniecībai var būt vairāki elektrības pieslēgumi.

Doma reformēt elektrības subsīdiju sistēmu jeb tā dēvēto obligātā iepirkuma komponenti (OIK). Jau sen zināms, ka šī komponente Latvijā neadekvāti sadārdzinājusi strāvu un daudzus ražošanas uzņēmumus padarījusi konkurētnespējīgus.

Vārdu salikums obligātā iepirkumu komponente jeb OIK biznesa vidē, īpaši ražojošos uzņēmumos, ieguvis nelāgu slavu. Šīs piemaksas dēļ par zaļo enerģiju un elektrības ražošanu gāzes koģenerācijā rēķini faktiski kļuvuši nesamaksājami. Šis nodoklis īpaši sāpīgs ir lielajiem uzņēmumiem. Dārgā elektrība bija viens no iemesliem, kāpēc bankrotēja Liepājas metalurgs, tikmēr ražotnes ārpus Latvijas atver Latvijas finieris un Valmieras stikla šķiedra. Darba devēju konfederācija uzskata, ka vislabāk OIK būtu vienkārši likvidēt. Tomēr, kā atzīst Ekonomikas ministrija, tā ir uz ilgu palikšanu.

Lai Latvija nepaliktu vispār bez ražotnēm, valdība atbalstījusi OIK reformu, kas paredz mainīt tās iekasēšanas kārtību. No nākamā gada aprīļa OIK aprēķinās ne tikai par patērēto elektrības daudzumu, bet arī pieslēguma jaudām. Ja tās izmantos uz pilnu klapi, elektrības tarifs būtiski samazināsies.

Taču, lai mazinātu lielo ražotāju elektrības rēķinus, tie pieaugs virknei mazo uzņēmēju un iedzīvotajiem. Bažas par to valdībai pauda arodbiedrība.

Ekonomikas ministrija gan akcentē, ka pieaugums būs tikai tām mājsaimniecībām, kas savā īpašumā tur lielas, bet neizmantotas pieslēguma jaudas.

Pēc Ekonomikas ministrijas aprēķiniem, elektrības rēķini samazināsies, ja patēriņš par vienas fāzes pieslēgumu pārsniegs 75 kilovatstundas, bet trīsfāžu pieslēgumu – 280 kilovatstundas. Uz valsts atbalstu varēs pretendēt daudzbērnu ģimenes un mazturīgie.

Video

Save

1 komentārs