19 gadu laikā miljonāru Top 100 nemainīgi bijuši divpadsmit cilvēku vārdi

Komentāri

Latvijā bagātākie cilvēki joprojām ir baņķieri, liecina žurnālā “Kapitāls” publiskotais Latvijas miljonāru tops. Kā mainījusies viņu turība un vai topā ir sagaidāmas izmaiņas?

Desmit Latvijas bagātāko cilvēku īpašumu vērtība pērn palielinājusies līdz 1,74 miljardiem eiro. Salīdzinoši viņu rokās ir vairāk nekā piektā daļa no visa Latvijas valsts budžeta ieņēmumiem.

Pirmās trīs vietas topā saglabājuši “AB.LV” bankas īpašnieki Oļegs Fiļs un Ernests Bernis un “Rietumu bankas” lielākais īpašnieks Leonīds Esterkins. Lai arī Fiļa rocība pērn samazinājusies par četriem miljoniem eiro, viņu ar īpašumu kopvērtību 310 miljoni eiro no valsts turīgākā cilvēka troņa nevienam nav izdevies gāzt.

Visvairāk jeb par 65 miljoniem eiro savu īpašumu vērtību pērn kāpinājis kompānijas “Mikrotīkls” līdzīpašnieks Arnis Riekstiņš.

Arī kopumā pērn pirmā top desmit bagātāko cilvēku īpašumu vērtība palielinājusies, taču tālākā top simts daļa šo pieaugumu līdzsvaro ar kritumu. To kā trauksmainu signālu raksturo viens no topa veidotājiem.

Miljonāru tops tiek veidots jau 19 gadus un kopš tā laika tajā vienmēr bijuši 12 cilvēku vārdi. Starp tiem ir arī pēdējā laikā korupcijas skandālos ierautais uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš.

Latvijas miljonāra portrets nav mainījies – tas ir 50 gadus vecs vīrietis. 89% gadījumu viņš dzīvo un strādā Rīgā, Pierīgā un tikai 1% gadījumu – Latgalē. Topa veidotāji prognozē, ka pēc pāris gadiem miljonāru topa augšgalā iespējamas izmaiņas. Tām pamatā banku sektors, kuram jāievēro stingrākas iekšējās kontroles procedūras.

Savulaik miljonāru topā parādījušies cilvēki, kas kādreiz savu rocību bija slēpuši ofšoros, taču tagad atkal redzama pretēja tendence. Tomēr kopumā atšķirībā no krīzes gadiem topa jaunpienācēju un promgājēju skaits ir stabilizējies.

Miljonāru tops tiek veidots, pamatojoties uz publiski pieejamo informāciju, tādēļ paralēli tiek veidoti vēl divi topi. Bagātākās ģimenes godu arī šogad saglabājusi Lembergu ģimene, bet starp tā dēvētajiem savādajiem miljonāriem, kuru aktīvi publiski nav redzami, bet lēšami ne tikai dažos miljonos, joprojām atrodas sportisti Andris Biedriņš un Sandis Ozoliņš.

Lasi vēl