16 gadus vecā zviedru vides aktīviste Grēta Tūnberga turpina iedvesmot cilvēkus visā pasaulē

2 komentāri

Pamatīgu preses uzmanību otrdien, 16. aprīlī, izpelnījās 16 gadus vecā zviedru vides aktīviste Grēta Tūnberga, kas bija ieradusies Strasbūrā uz tikšanos ar Eiropas Parlamenta deputātiem.

Emocionālā uzrunā viņa akcentēja, ka ir pēdējais laiks rīkoties, lai planētu glābtu. Trešdien par klimata izmaiņām viņa runās ar Romas pāvestu.

Grētas Tūnbergas vides aktīvistu kustība aizsākās pērn augustā, kad viņa vienatnē pie Zviedrijas parlamenta ēkas Stokholmā aicināja valdību ievērot Parīzes klimata vienošanos. Drīz vien viņai pievienojās skolasbiedri, skolotāji un līdzīgi domājoši cilvēki, un protests pārauga vispasaules kustībā. Tūkstošiem jauniešu ir izgājuši ielās, tostarp marta vidū solidaritātes gājiens vienlaikus notika 70 valstīs, arī Latvijā. 

Svētdien Grēta Tūnberga sociālajā tīklā “Twitter” paziņoja, ka ir ceļā uz Eiropas Parlamentu Strasbūrā. Otrdien viņas ierašanās bija teju svarīgākais notikums. Grēta Tūnberga EP deputātus uzrunāja pārpildītā zālē. Arī žurnālistu interese par viņas vizīti bij ļoti liela.

Grēta Tūnberga bija uzaicināta tikties ar Vides komitejas deputātiem, kurus viņa aicināja aktīvākai cīņai ar klimata pārmaiņām, viņa uzsver, ka laika vairs nav daudz, jo cilvēku darbības negatīvās sekas ar katru dienu ir aizvien jūtamākas – iet bojā augi un dzīvnieki, un no sabojātas vides cieš arī cilvēki. Politiķiem viņa nodod vēstījumu no tūkstošiem jaunu cilvēku, kas domā tāpat kā viņa, savukārt jauniešus, kas sasnieguši 18 gadu vecumu, viņa mudina piedalīties EP vēlēšanās, lai tādējādi ietekmētu nākotnes vides politiku.

“Ir simtiem tūkstošu skolēnu un studentu, kas negāja uz skolu, lai piedalītos klimata protestos. Viņi veido vēsturi, un viņiem par to būtu jābūt lepniem. Arī šodien Strasbūrā notiek demonstrācija, kurā piedalās daudz jaunu cilvēku,” norādīja Tūnberga.

Viņa Zviedrijā atzīta par “gada sievieti”,  savukārt Norvēģijas likumdevēji viņu izvirzījuši Nobela miera prēmijai.

“No politiķiem es sagaidu rīcību tagad, jo nav daudz laika. Šobrīd vēl ir iespēja kaut ko vērst par labu un šo iespēju ir jāizmanto. Viņiem kaut kas ir jādara,” pauda Tūnberga.

Grētas Tūnbergas skatījumā, katram cilvēkam uz planētas ir jāapzinās, kas zemei draud, un, apzinoties šo realitāti un sekas, iespējams daudz ko mainīt.

“Ir daudz lietu, ko jauni cilvēki var darīt, lai uzlabotu situāciju. Ir iespējams izdarīt spiedienu uz pie varas esošajiem cilvēkiem, veco politiķu paaudzi. Bet ir lietas, ko var darīt katrs individuāli, mainot savus paradumus, lai pēc iespējas vairāk samazinātu kaitīgos izmešus,” norādīja Grēta.

Grēta Tūnberga iesākto sola turpināt. Jau trešdien viņa dosies uz Vatikānu, kur tiksies ar Romas pāvestu Francisku. Piektdien Romā viņa piedalīsies klimata pārmaiņām veltītā skolēnu protestā.

2 komentāri