6 komentāri

Mācības Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolā sācis 16 gadus vecais bēglis no Afganistānas Kamrans Aijubi, kurš mūsu izglītības sistēmā saskāries ar vairākām problēmām, atklāj skolotāji un skolas vadība. Neņemot vērā nedienas, puisis ir priecīgs būt Latvijā.

Kamrans patlaban ir vienīgais šādu statusu ieguvušais patvēruma meklētājs, kurš skolojas latviešu plūsmas mācību iestādē. Šis puika ir analfabēts, sazināties spēj tikai persiešu valodā, un pedagoģe ar viņu strādā individuāli.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Sešpadsmitgadīgais Kamrans kopā ar ģimeni dzīvojis vienā no Afganistānas reģioniem, kuru kontrolē talibi kaujinieki. Lai pasargātu dēlu no neizbēgamās rekrutēšanas, viņa tēvs pārdevis zemi un samaksājis kontrabandistiem, lai tie puiku aizved uz drošāku valsti. Par to, kā viņš nokļuvis līdz Latvijai, Kamrans klusē, vien akcentē, ka šeit jūtas droši un labi.

Kamrans:

Esmu ļoti priecīgs, ka man piešķīra bēgļa statusu. Te nav nekādu draudu manai veselībai un dzīvībai.

Kamrans ir mazrunīgs, un viņš prot tikai persiešu valodu, taču arī tajā puisis neprot ne rakstīt, ne lasīt.

Skolā stāsta, ka sākotnēji plānojuši bēglim dot vietu kādā no klasēm, taču tad sapratuši – zēna zināšanas neatbilst pat 1. klases līmenim. Turklāt milzu problēmas sagādā arī kontaktēšanās. Tagad ar lielām pūlēm ir izdevies sameklēt tulku, kurš prot persiešu valodu. Taču, tā kā tulka pakalpojumus valsts vai pašvaldība neapmaksā, viņš var palīdzēt tikai tad, kad pašam ir brīvs laiks.

Kamrans:

Es ar lielu prieku mācos latviešu valodu. Skolotāja ir laba, un viņa man daudz palīdz. Sākumā vispār bija grūti iejusties Latvijas dzīves ritmā. Tagad jau esmu pieradis, un man šeit patīk.

Skolotāja zēnu slavē, Kamrans esot centīgs, ieinteresēts apgūt latviešu valodu un matemātiku. Kamrans skolas solā pavada vienu mācību stundu dienā. Valsts apmaksā mācību materiālus un pedagoga darbu, un nauda ir atvēlēta pusgadam. Kas notiks tālāk, skolā nezina. Vēl gaidāmas Rīgas domes piemaksas par papildu latviešu valodas nodarbībām. Skolotāja gan atzīst, ka finansiāli izdevīgāk būtu pasniegt visai klasei.

Foto:

Ceļu no patvēruma meklētāju izmitināšanas centra Muceniekos līdz skolai un atpakaļ Kamrans mēro ar sabiedrisko transportu. Septembra pirmajās nedēļās neviens neattapa viņam nokārtot e-talonu, un puisim sanākuši konflikti ar kontrolieriem.

Savukārt skolas direktors, vaicāts, vai skolas Latvijā ir gatavas bēgļu mācīšanai, atbild noliedzoši. Kamrana piemērs parādot to, ka vispirms bēgļus latviski jāskolo jau patvēruma meklētāju izmitināšanas centros. Viņš pieļauj, ka drīz vien Latvijā ieradīsies daudzi bērni, kuri tāpat kā Kamrans nepratīs ne rakstīt, ne lasīt.

Skaties video!

TOP komentāri

 • Dačuks
  +4 +4 0

  Dačuks

  Nesaprotu,kur ir problēma.Man labi pazīstama ģimene pārcēlās uz dzīvi Portugālē,nezinot ne portugāļu ,ne angļu valodu.Bērni sāka brīvi runāt pēc pāris mēnešiem,vecāki pēc gada.
 • santaniko
  +4 +4 0

  santaniko

  iemācīsies latviešu valodu, izglītosies un varēs mācīt persiešu valodu...
 • ES
  +2 +2 0

  ES

  Iepazīstoties ar šādiem gadījumiem,mūsu ierēdņi ātrāk varētu saprast dažādas problēmas un tās risināt,negaidot, kamēr valstī būs simti šādu bērnu.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl