12 pašvaldībās stājas spēkā stingrāki Covid-19 ierobežojumi. Kā tie ietekmēs iedzīvotāju ikdienu?

1 komentārs

Salacgrīvā un vēl 11 pašvaldībās, kurās saslimstība ir lielāka, no piektdienas stājušies spēkā stingrāki ierobežojumi. Tie attiecas uz mācībām, sabiedrisko transportu, tirdzniecības vietās pieļaujamo apmeklētāju skaitu un citām lietām. TV3 Ziņas devās skaidrot, kā vietvaras sadzīvo ar jaunajām prasībām un kā tās uztver iedzīvotāji?

No šodienas “Top” veikalā Salaspilī vienlaikus var atrasties ne vairāk kā pieci cilvēki. Darbinieces jau pie ieejas rūpīgi uzskaita pircējus un nepieciešamības gadījumā lūdz uzgaidīt ārā. Šā iemesla dēļ jau dienas vidū ārpusē pie veikaliņa veidojās rindas.

“Tas ietekmē mūsu darbu tādā ziņā, ka vairāk laika jāvelta, lai izdomātu organizācijas jautājumus un kā cilvēkus salikt. Viegli vai nav viegli – tas nav tas jautājums, tas vienkārši ir jādara, lai izvairītos no lielākām problēmām,” pauž veikala “top!” vadītāja Oņega Circene.

Rindas veidojas arī pie Salaspils lielākajiem pārtikas veikaliem. Piemēram, “Rimi” tagad vienlaikus var atrasties ne vairāk kā 90 pircēji. Ierobežojumi skar arī sabiedrisko transportu, jo pārvadātājiem jālūko, ka autobusos uzņem ne vairāk kā pusi no iespējamā pasažieru skaita. Ja tas nav iespējams – sēdvietas jāmarķē, ļaujot ievērot distanci.

Stingrāki ierobežojumi kopumā skāruši 12 vietvaras – Mārupi, Krāslavu, Salacgrīvu un citas. Šajās pašvaldībās vīrusa izplatība pārsniedz vidējos rādītājus valstī, tādēļ aizliegti visa veida pasākumi. Jaunākie dati liecina, ka Limbaži, Smiltene un Garkalne augsta riska grupā vairs neiekļaujas, bet Ķekavā, Aucē un Rūjienā situācija pasliktinājusies. Kā mainīt lokālos ierobežojumus – valdība lems nākamnedēļ.

Salaspils mērs Raimonds Čudars (JV) stāsta, ka vislielākie izaicinājumi no šodienas ir ar mācību procesa nodrošināšanu. Daudzās klases skolēnu skaits ir tik liels, ka likumā noteikto distanci vienā telpā visiem nodrošināt vairs nevar.

“Skolas ar visu piepūli un spēku izdarījušas tā, ka process iespējams arī turpmāk. Ir pielāgoti gaiteņi, specializētās klases šobrīd tiek izmantotas. Tas, protams, ir izaicinājums pedagogiem, skolu administrācijai,” norāda Čudars.

Priekšsēdētājs arī pauž bažas, ka ieviestie ierobežojumi daudziem mazajiem veikaliem būtībā neļauj telpās apkalpot nevienu klientu. Politiķis uz to vērsis Ekonomikas ministrijas uzmanību, aicinot noteikt, ka relatīvi mazās tirdzniecības telpās drīkst uzņemt vismaz vienu apmeklētāju.

TV3 sastaptie salaspilieši pret ieviestajiem ierobežojumiem izturējās saprotoši.

“Mēs ievērojam veikalā. Mēs ejam tajās stundās, kad ir mazāk cilvēku, tas ir agri no rīta vai vēlu vakarā. Mūsu radinieki, mūsu draugi ievēro. Veikalos, protams, ir redzams, ka ir cilvēki, kas neievēro, kas neliek maskas,” teic iedzīvotāja Kitija.

“Ar sabiedrisko es nebraucu, tas mani neietekmē nemaz. Veikalā ievēroju visu laiku, kopš ir noteikts, tagad arī veikalu īpašnieki kļuvuši ļoti, ļoti atbildīgi. Ja es sazinos ar kādiem kolēģiem bijušajiem vai ko un ja viņi runā mazliet noraidoši par to, tad es cenšos ar viņiem vairs nerunāt, jo man tas nepatīk. Es saprotu, ka viņi neizprot vispār situāciju,” norāda vietējā iedzīvotāja Ingrīda.

Pie skeptiķu sirdsapziņas apelē arī Salaspils mērs: “Man vēlreiz tas ir jāatgādina arī tiem skeptiķiem, kuri tagad bravūrīgi kaut ko saka. Nedod Dievs, ja šī situācijas skars tieši jūs un kādu no jūsu tuviniekiem.”

Pagaidām noteikts, ka stingrākas prasības konkrētajās pašvaldībās būs spēkā līdz ārkārtējās situācijas beigām.