“100% krāpnieki, kas “nosūknē” naudu!” Cilvēki ziņo par aizdomīgiem ārvalstu zvaniem

0 Komentāru

Jau vairāku dienu laikā daudzi Latvijas iedzīvotāji saņēmuši zvanus no nepazīstamiem numuriem, kas reģistrēti ārvalstīs. Šādu savādo zvanu masveidīgums mudina domāt, ka sarosījušies krāpnieki, kuri tīko pēc peļņas.

Policija aicina uz šiem zvaniem neatbildēt un arī neatzvanīt, lai neiedzīvotos lielā telefona rēķinā.

Svētdien cilvēki masveidā saņēma aizdomīgus zvanus no eksotikām valstīm, piemēram, Samoa. Vairums zvanu bija īslaicīgi jeb uzpīkstināšana, ar domu sagaidīt atbildes zvanu, kas liecina par krāpniecisku shēmu.

Aizdomīgie zvani saņemti ne tikai no tālām zemēm, bet arī, piemēram, Baltkrievijas, turklāt cilvēki šādus zvanus saņēmuši vēl pirmdien. Par piedzīvoto cilvēki naski vēsta sociālajos tīklos, liekot domāt, ka šādus zvanus saņēmuši ne mazums cilvēku.

Mobilo sakaru operatori par šādiem viltus zvaniem ir informēti. “LMT” un “Tele2” apliecināja, ka pēc klientu norādēm bloķē atzvanīšanas iespēju uz krāpnieku numuriem. Saņemti jau vairāki desmiti pieteikumu par šādiem zvaniem, kas pēc operatoru novērotā atkārtojas vismaz reizi gadā.

Karīna Javtušenko
“BITE” sabiedrisko attiecību projektu vadītāja

Tie nav īsti numuri, tie tiek izmantoti informācijas iegūšanai par mobilo sakaru operatora tīklā aktīvajiem numuriem. Ar nolūku izmantot tos savtīgos, krāpnieciskos nolūkos. Piemēram, pārdodot tālāk trešajām pusēm, kuras vai nu izkrāpj naudu, vai izmanto telemārketinga nolūkos. Šie numuri netiek nodoti no operatoru puses. Tie tiek veidoti, izmantojot numuru ģeneratorus. Apzvanot visus numurus pēc kārtas, šie numuri tiek fiksēti kā aktīvie numuri.

Policijā neviens oficiāls iesniegums par nodarītu zaudējumu vēl nav saņemts. Likumsargi atgādina, ka uz šādiem zvanītājiem atzvanīt nav vēlams un par aizdomīgo numuru jāpavēsta savam mobilo sakaru operatoram.

Mārtiņš Brišs
VP ENAP kibernoziegumu nodaļas priekšnieka vietnieks

Ja cilvēki saņem zvanus no nepazīstamiem cilvēkiem vai nepazīstamām valstīm, mēs iesakām uz tiem neatzvanīt, jo pastāv risks, kas šis tālrunis var būt maksas tālrunis un personai varētu tikt piemērots paaugstinātas maksas tarifs.

Par iespējamo afēru zināms arī informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas iestādei “Cert”, kura arī vienlaikus pabrīdina par citu pašlaik bieži novērotu shēmu – krievvalodīgi zvanītāji ar šķietamiem Latvijas numuriem piedāvā veikt izdevīgas investīcijas.

Ja cietušais sekojis zvanītāja norādījumiem, sākotnējā telefona saruna tika pārvirzīta uz “Skype” platformu, kur zvanītājs aicināja zvana saņēmēju dot piekļuvi sava datora ekrānam un iegādāties kriptovalūtu. Krāpnieks šādi iegūst maksājumu kartes datus un, lieki piebilst, cietušajam nekādas investīcijas neizdodas.

0 Komentāru