RSU Ētikas komisija vērtē profesores rīcību, publicējot prorektora Baha čekas aģenta kartīti

4 komentāri

Nesenā “čekas maisu” atvēršana radījusi pamatīgas domstarpības Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) iekšienē. Universitātes Ētikas komisijai nākas izšķirt strīdu, vai kāda profesore rīkojusies korekti, sociālajos tīklos publicējot RSU prorektora kartīti no VDK arhīva. Prorektors nenoliedz, ka kartīte ir īsta, taču apgalvo, ka ziņotājs viņš nav bijis.

Skandāls sākās, kad Rīgas Stradiņa universitātes profesore un Farmakoloģijas katedras vadītāja Santa Purviņa savā sociālā tīkla “Facebook” profilā publicēja VDK aģenta kartīti, kurā lasāms, ka ar segvārdu “Arnolds” darbojies RSU prorektors Guntis Bahs.

Ierakstā Purviņa piebilda, ka šis apstāklis viņai rada kauna sajūtu. Bahs par kolēģes rīcību sasauca Ētikas komisijas sēdi, lai tā vērtē, vai kolēģes rīcība atbilst augstskolas ētikas kodeksam. Komisija visupirms lēma, ka sanāksme būs slēgta.

“Šī sēde ir salīdzināma ar tajā laikā notikušajām biedru sapulcēm, kas bija atklātas. Sensitīvas informācijas šeit nav. Atļaušos atgādināt, ka Latvija ir demokrātiska valsts, kurā mēs nevelkam paralēles ar pagātnes citu institūciju,” norāda Purviņa.

Farmakoloģijas katedras vadītāja arī iebilda, ka komisija abas puses uzklausīs atsevišķi, taču sēdes kārtību tas nemainīja. Klaušināšana ilga pusotru stundu: “Man tas atgādināja nopratināšanu. Pārmetumi bija nevis par to, kāpēc ir tāda ažiotāža, bet par to, ka esmu tieši aizskārusi profesoru Bahu.”

Bahs uzskata, ka aizskarts viņa gods un cieņa. Viņš nenoliedz, ka čekas aģenta kartīte ir īsta. VDK viņu kā vēl 19 gadus vecu studentu izprašņājusi par saistību ar Kanādu un ārzemju valūtas glabāšanu.

“Man tika jautāts, vai man būtu ko pastāstīt par savu dzīvi institūtā un studiju biedriem. Man jāsaka godīgi, ka mana atbilde bija “nē”. Neesmu gatavs runāt par nevienu cilvēku. Ētikas komisija ir radīta, lai izskatītu jautājumus par komunikācijas kultūru starp kolēģiem. Mana kļūda ir nesavlaicīga komunikācija, bet tajā pašā laikā cilvēkiem a priori piešķirtas birkas,” saka Bahs.

Mēneša laikā komisija sniegs savu redzējumu par notikušo. Saistībā ar šo skandālu Latvijas ārstu un zobārstu apvienība izplatījusi nostāju, ka ir pret VDK aģentu vai ziņotāju atrašanos valsts pārvaldes un valsts universitāšu vadībā.