Rosina pilnīgu zušu zvejas aizliegumu Baltijas jūrā

2 komentāri

Zvejniekus oktobrī varētu sagaidīt nepatīkams pavērsiens. Eiropas Savienība gatavojas Latvijas zvejniekiem būtiski samazināt kvotas Baltijas jūras mencām par 28%, bet par 7% samazināt nozvejas apjomu reņģēm Rīgas jūras līcī.

Savienības lauksaimniecības un zivsaimniecības padomei, kuras sastāvā ir Latvijas zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, nāksies lemt arī par zušu zvejas nākotni. Izskanējis ierosinājums pilnībā aizliegt zušu zveju Baltijas jūrā.

Eiropas zušu apjoms pēdējo 30 gadu laikā esot samazinājies dramatiski – pat par 95%, bet ir vietas, kur palicis vairs vien tikai 1% zušu. Eiropas Komisija rosina aizliegt zušu zveju pilnībā jau no nākamā gada.

Normunds Riekstiņš
ZM Zivsaimniecības departamenta direktors

Tas ir, aizliegt Baltijas jūrā zvejot gan komerciāli, gan atpūtas nolūkos, kas ir gan pašpatēriņa zveja, gan makšķerēšana. Tātad jebkuru zuti noķerot, būtu jāatlaiž.

Zemkopības ministrijai esot nesaprotams, kāpēc zušu zvejas aizliegums nav plānots Ziemeļjūrā un Atlantijas okeāna piekrastē. Tur tos varēs turpināt zvejot, piemēram, Nīderlande, Francija, Spānija un Portugāle.

Normunds Riekstiņš
ZM Zivsaimniecības departamenta direktors

Iznāk, ka mēs esam diskriminēti, ka pārējiem nav noteikts šāds aizliegums, un mēs jau izteicāmies – ka tad tas ir jārisina horizontālā līmenī. Attiecīgi uz visiem ūdeņiem, nevis iemest šādu aizliegumu Baltijas jūrā.

Latvijas Zivsaimnieku asociāciju plānotais aizliegums nesatrauc.

Inārijs Voits
Latvijas Zivsaimnieku asociācijas vadītājs

Mums nozvejā zuši statistikā praktiski neparādās. Ja nemaldos, pirms diviem gadiem bija nozvejota tikai viena tonna. Tas taču neiespaido absolūti nekādi.

Latvijā neesot zvejnieku, kas Baltijas jūrā fokusētos tikai uz zušu zveju, lielākoties tie nonāk tīklos kā piemaisījumi, piemēram, reņģu zvejā. Pagājušā gadā no Baltijas jūras un Rīgas jūras līča izvilkti 120 kilogrami zušu, bet aizpērn vispār vien nieka 90 kilogrami.

Centrāltirgū arī izdodas atrast tikai Dānijā noķertos zušus. Cena visai augsta – 44,50 eiro kilogramā.

Zemkopības ministrijā atviegloti saka – labi, ka Eiropas Savienības rosinātais zušu zvejas aizliegums neattieksies uz iekšējiem ūdeņiem. Un izrādās, Latvijas ezeros un upēs pērn noķertas 4 tonnas zušu, un tas ir par 3000% vairāk nekā Baltijas jūrā.

Pārdevēji stāsta – ja aizliegtu zuti zvejot un tirgot, tas no plaukta noņemtu vienu no naudiski visvērtīgākajām zivīm.

Usmas ezerā ķerto zuti var nopirkt tirgū vidēji par 22 eiro kilogramā. Taču Pasaules Dabas fondā vērtē – ja Eiropa grib pasargāt zušus, tad būtu jāaizliedz zveja Latvijas ezeros un upēs. Zušus nevarot mākslīgi pavairot. Viņi spēj vairoties tikai Sargasu jūrā, Ziemeļamerikas austrumu krastā, un pēc tam ar Golfa straumi nonāk Eiropā.

Elīna Kolāte
”Pasaules Dabas fonds” pārstāve

Kamēr tas ir maziņš, tas tiek noķerts un transportēts uz kādu ezeru vai upi. Tas nozīmē, tad, kad notiek šo zušu mazuļu ielaišana kādā ūdenstilpē, tas nenozīmē, ka viņi ir mākslīgi pavairoti un radīti. Tas vienkārši nozīmē, ka viņi ir pārvietoti no vienas vietas uz otru.

Pirmos soļus zušu aizsardzībā Eiropas Savienība spēra 2010. gadā. Tad tika lemts aizliegt zušus eksportēt ārpus Eiropas. Izvest zušus ir kriminālpārkāpums, tāda pati aizliegtā prece kā, piemēram, ziloņkaula ievešana Eiropas Savienībā.

Elīna Kolāte
”Pasaules Dabas fonds” pārstāve

Zušu kontrabanda ir ļoti nopietns nelegālais bizness, ar ko tagad Eiropā cīnās nevis Greenpeace vai Pasaules dabas fonds, bet gan Eiropols. Un laiku pa laikam viņiem izdodas noķert zušu kontrabandistu grupas ar lomu vairāku miljonu eiro apmērā.

Pasaules Dabas fondā stāsta, – kontrabandistu melnajā tirgū, piemēram, Honkongā, zušus pērkot pat par diviem tūkstošiem eiro kilogramā.

TOP komentāri

 • Mayra Hawk
  0 0 0

  Mayra Hawk

  Un kursh tad ir tas Baltiju Juuru Saimnieks!??
  Kaa vispaar- kaads ko var aizliegt kas pieder tikai un vieniigi dabai!!??!

  Driz jau LV buus dienas un nakts nodoklis arii jaamaksaa!?
 • Vilnis Priede

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl