Rosina izsludināt ārkārtas situāciju cūku mēra skartajos novados

0 Komentāru

Piekļuve Āfrikas cūku mēra skartajai fermai šobrīd ir ierobežota. Cilvēki tajā tiek ielaisti tikai pēc saraksta, ko pārbauda policija. Satraukums Krimuldas novadā ir liels, jo tikai divdesmit kilometru attālumā atrodas cita audzētava. Pēc notikušā  tur vēl vairāk plānots palielināt sanitāros pasākumus.

Cūkaudzētava ”Rukas” atrodas uzreiz aiz apdzīvotas vietas ”Sunīši” Krimuldas novadā. Ferma ir teju rokas stiepiena attālumā, ja pa ceļu dodas Turaidas virzienā. Taču tas arī viss. Policija tālāk laiž tikai tos, kas ir iekļauti īpašā sarakstā.

150-200 metru. Tas ir maksimālais attālums, kādā šobrīd iespējams fermai pietuvoties. Ja nebūtu dzirdams policijas auto dzinējs, kas iedarbināts, lai darbinieki sildītos, būtu klusa lauku idille. Taču to ik pa brīdim pārtrauc spēcīga cūku kviekšana no abām fermas pusēm.

Ziņas par to, ka šo audzētavu skāris cūku mēris, vietējos iedzīvotājus sasniedza pagājušās nedēļas nogalē, un, fakts, ka kaut kas tāds bijis iespējams tik modernā fermā, joprojām ir pārsteigums.

Vietējās iedzīvotājas Marijas māja atrodas ceļa otrā pusē, teju iepretim fermai. Cūkas pati vairs netur, tikai divas gotiņas pienam.

Pēc Pārtikas un veterinārā dienesta datiem, tuvākā apkārtnē, tas ir, trīs kilometru rādiusā, mājas cūkas tur 17 saimniecības. Tas nozīmē, ka dienestiem tagad pastiprināti jākontrolē šo cūku veselība, bet to turētāji gaļu drīkst lietot tikai pašpatēriņam.

Savukārt tikai 15 kilometru attālumā atrodas vēl viena liela saimniecība – ”Dimzas”.

Saimnieci Lidiju Sildari sazvanām veikaliņā, kur tiek pārdota pašu audzētā produkcija. Pēc notikumiem kaimiņu audzētavā Pārtikas un veterinārais dienests apmeklējis arī ”Dimzas”.

Saimniece plāno vēl vairāk palielināt piesardzības normas, lai gan, kādi būtu paši efektīvākie soļi, pateikt grūti, jo vīrusu jau neredz.

Āfrikas cūku mēra gadījumu netālu esošajās “Rukās” Sildere sauc par milzīgu traģēdiju visai nozarei. Audzētavu izveidē investēti līdzekļi, laiks un arī sirds.

Foto

0 Komentāru