Rosina aizliegt Georga lentīšu izmantošanu publiskos pasākumos

116 komentāri
Rosina aizliegt Georga lentīšu izmantošanu publiskos pasākumos
IEVA LŪKA, LETA

Nacionālās apvienības ”Visu Latvijai!” – ”Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” deputāti šodien Saeimā iesniedza grozījumus likumā ”Par sapulcēm, gājieniem un piketiem” un Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā, kas liegtu sapulcēs, gājienos, piketos, kā arī publiskos izklaides un svētku pasākumos izmantot tā sauktās Georga lentes.

Partija aizliegumu pamato ar to, ka Georga lentes plaši tiek izmantotas Krievija savā impēriskajā propagandā.

Georga lente ir vairāku Krievijas impērijas un PSRS militāro apbalvojumu sastāvdaļa kopš 1769. gada, taču 2005. gadā Krievijā tika uzsākta akcija “Georga lentīte”, no militāra apbalvojuma sastāvdaļas to padarot par vispārēju simbolu “Padomju Savienības uzvarai Lielajā Tēvijas karā”, pauž nacionālās apvienības pārstāvji.

“Sākotnēji sentimentālo Georga lentes nozīmi ar katru gadu aizvien vairāk aizēno slavinājums Krievijas imperiālismam, un nu Georga lente ir kļuvusi par vienojošu atpazīšanās zīmi cilvēkiem, kas dzīvo Krievijas propagandas telpā un vēlas Krievijas teritoriālu izplešanos sabrukušās PSRS robežās,” norāda VL-TB/LNNK.

Politiskajā spēkā pauž, ka 2013. gada ziemā Ukrainā tautas protestu laikā pret Krievijai draudzīgo toreizējo valdību, pret protestētājiem sūtītie specvienības “Berkut” kaujinieki un civilie algotņi esot rotājušies ar Georga lentēm.

Tāpat tiek norādīts, ka atbilstoši vispārpieņemtiem demokrātijas standartiem, valstij ir tiesības un pienākums aizsargāt demokrātisko politisko iekārtu no apdraudējumiem, tostarp ierobežojot totalitāras ideoloģijas izplatīšanu, tāpēc Nacionālā apvienība cer uz citu Saeimā pārstāvēto partiju atbalstu ierosinājumam aizliegt Krievijas neoimperiālisma simbola – Georga lenšu – izmantošanu publiskos pasākumos.

“Tāpat tās tika izmantotas Krimas pussalas okupācijas procesā, bet 2014. gada pavasarī Krievijas atbalstītajiem teroristiskajiem un bandītiskajiem grupējumiem Austrumukrainā bieži vien nebija citu atšķirības zīmju kā vien Georga lentes, kas tika piespraustas gan pie apģērba, gan sietas pie ieročiem un izmantotas citos veidos. Faktiski tā kļuvusi par Krievijas neoimperiālisma simbolu. Tas ir licis vairākām valstīm, kas cietušas vai baidās ciest no Krievijas agresijas, vai nu aizliegt to izmantošanu (Ukrainā) vai arī oficiāli ieteikt tās neizmantot (Kazahstānā, Kirgizstānā, Baltkrievijā, Gruzijā u.c.),” skaidro nacionālajā apvienībā.

“Krievija šos rupjos starptautisko tiesību pārkāpumus pamato ar klaji melīgas propagandas palīdzību, un tās oficiālajos masu medijos faktiski tiek izplatīta jauna totalitāra ideoloģija, kas bijušās PSRS republikas, ieskaitot Latviju, attēlo kā “neizdevušās valstis” bez tiesībām uz patstāvību sava likteņa noteikšanā,” norāda VL-TB/LNNK ģenerālsekretārs.

Georga lentei šajā ideoloģijā ir ierādīta būtiska loma, jo, ņemot vērā tās lietojumu gan PSRS, gan cariskās Krievijas laikā, tā simbolizē PSRS kā “Austrumeiropas atbrīvotājas” statusu, kā arī Krievijas impērijas “tiesības” uz tās “vēsturisko teritoriju”, pauž Zeltīts. Latvijas sabiedrībā tas rada bažas par Krievijas slēptu vai atklātu apdraudējumu Latvijas drošībai, ko neslēpjot arī valsts drošības iestādes, norāda politiķi.