“Rokas nost no krievu skolām!” Protests Rīgā pulcē vismaz 2500 dalībnieku

43 komentāri
“Rokas nost no krievu skolām!” Protests Rīgā pulcē vismaz 2500 dalībnieku
JĀNIS EGLĪTIS, TV3 ZIŅAS

Sestdien Rīgā krievu skolu aizstāvju protesta pasākumā sākotnēji pulcējās apmēram 1000 dalībnieku, taču gājiena laikā pievienojās vēl vismaz pusotrs tūkstotis protestētāju.

Kārtības policijas pārstāvis TV3 Ziņām norādīja, ka gājienā piedalās apmēram 5000 dalībnieku, taču vēlāk šī informācija tika precizēta – dalībnieku skaits bija ap 2500. Tie bija dažāda vecuma cilvēki, tostarp bērni. Dominēja sarkanā krāsa, jo gājiena dalībniekiem izdalīti Krievu skolu aizstāvības štāba sarkanie karogi un baloni.

Vairāki gājiena dalībnieki bruņojās ar Latvijas Krievu savienības (LKS) karogiem, plakātiem un citiem atribūtiem, kuros latviešu un krievu valodās pausta aizstāvība krievu valodai un tās izmantošanai mācību iestādēs. Ritma uzturēšanai tika spēlētas bungas. Gājienā atnāca arī kāds vīrs ar valsts karogu, taču nav zināms, vai viņš šādi atbalsta gājiena mērķi, vai arī protestē pret to.

Pirms gājiena klātesošajiem aktīvi tika dalītas nozīmītes un lapiņas ar četru dziesmu tekstu vārdiem. Pasākuma priekšgalā soļoja LKS līdere Tatjana Ždanoka un Eiropas Parlamenta deputāts Andrejs Mamikins.

Bija vērojams arī liels daudzums policistu – apmēram desmit policijas automašīnas atradās pie Dailes teātra, tāpat patrulēja policisti formās un privātajās drēbēs.

Iepriekš vēstīts, ka Rīgā notiek kārtējais krievu skolu aizstāvju protesta pasākums. Protesta gājiens ar nosaukumu “Mūsu izvēle” sākās plkst. 12 pie Dailes teātra, turpinājās pa Bruņinieku ielu un tālāk pa Baznīcas ielu līdz Esplanādei, kur noslēdzās laukumā pie Raiņa pieminekļa.

Aicinot apmeklēt protesta akciju, LKS biedē ar “katastrofālām izglītības valodas reformas sekām”. LKS ieskatā, šāda reforma ne tikai būtiski pazeminās zināšanu līmeni un palielinās stresa līmeni, bet arī pazeminās skolēnu ieinteresētību mācībās, kas savukārt novestu pie bērna nokļūšanas “sliktā kompānijā”.

LKS uzskata, ka Saeimā jau apstiprinātās reformas patiesais mērķis esot “krievu sabiedrības pilnīga degradācija un asimilācija”, turklāt reforma veicinot nacionālo un etnisko konfliktu sabiedrībā.

LKS savā vēlēšanu programmā kā vienīgo mērķi izglītības jomā ir noteikusi atjaunot Saeimā frakciju, kuras uzdevums būtu cīņa par krievu izglītības saglabāšanu. Savā programmā viņi sola turpināt “arvien stiprākas masu akcijas valsts pilsētu ielās”.

Jau ziņots, ka 18. aprīlī Drošības policijā (DP) sākts kriminālprocess, jo policijai ir aizdomas par iespējamām prettiesiskām darbībām 31. martā notikušajā “Vislatvijas vecāku sapulces” laikā. Šīs sanāksmes deklarētais mērķis bija vērsties pret plānoto pakāpenisko pāreju uz latviešu mācību valodu vispārējās izglītības iestādēs, un to faktiski organizēja LKS, iepriekš informēja DP.

Kriminālprocess sākts pēc noziedzīgu nodarījumu pazīmēm, par kuriem kriminālatbildība paredzēta Krimināllikuma desmitajā nodaļā “Par noziegumiem pret valsti”, kā arī citu noziedzīgu nodarījumu pazīmēm.

Kiminālprocess sākts, “lai novērstu iespējamu mēģinājumu šķietami leģitīmu darbību aizsegā veikt prettiesiskas darbības vai sasniegt prettiesisku mērķi, kā arī ievērojot apstākli, ka DP iegūtās ziņas iespējams pārbaudīt tikai ar kriminālprocesa līdzekļiem un metodēm”, iepriekš paskaidroja DP.

Lietā figurē arī LKS līdere Tatjana Ždanoka, prokrieviskais aktīvists Vladimirs Lindermans un prokremliskais aktīvists Aleksandrs Gapoņenko.