Robežpunkts Ziemeļvidzemē atkal vieno baltiešus

1 komentārs

Baltijas ceļa trīsdesmitgades svinības piektdien notika arī Igaunijas pierobežā, un Koņu pagastā sanākušos bija ieradusies sveikt gan Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida, gan arī bijušies Latvijas prezidenti Raimonds Vējonis un Valdis Zatlers.

“Lūk, šī esmu es. Tolaik, Baltijas ceļā…” Pirms 30 gadiem Baltijas ceļa laikā Rūjienas pusē ir uzņemtas tikai dažas fotogrāfijas, tāpēc kā īsts vēsturisks retums ir Jeru pagasta iedzīvotājas Indras Celmiņas divas fotografijas, kurā tolaik viņai bija 29 gadi. Sēžot savas mājas verandā, Indra LNT Ziņām stāsta, ka Baltijas ceļa fenomenālā diena palikusi spilgtās atmiņas.

”Un lūk, šī ir tā vieta, kur es stāvēju. To nevar aizmirst, jo mana māja ir tieši blakus šosejai, un pirms 30 gadiem, tāpat kā šodien, es te stāvu,” saka Indra.

Baltijas ceļš, kas bija spēcīgs tautas atmodas dzinulis, Indrai ir tik nozīmīgs, ka radījusi vietējo tradīciju – gandrīz visus 30 gadus 23.augustā gar Valmieras-Rūjienas šoseju pie Endzeles ciema noliek svecītes. Sākotnēji to darījusi ģimenes lokā, bet tagad to aktīvi dara visi Jeru pagasta ļaudis.

”Man nevajag lielus koncertus, svinīgus pasākumus un politiķus runas, jo visas emocijas es saņemu ar svecīšu vienkāršu nolikšanu šosejas malā. Jau esmu sagatavojusi vairākas kastes ar svecītēm, ko dalīt Jeru pagasta iedzīvotājiem šovakar,” sacīja Indra. Taču simtiem citu izvēlējās būt kolektīvā svētku gaisotnē.

Vieta, kur Baltijas ceļš no Latvijas pārgāja Igaunijas pusē, ir Naukšēnu novada Ķoņu pagasta robežpārejas punkts Unguriņi. Lai to iezīmētu, jau pirms desmit gadiem Ķoņu pagasta pārvalde lūdza vietējo metālmākslinieku Andri Dukuru izveidot Baltijas ceļa skulptūru. Un šī arī izvēlēta par vietu, kur piektdien ne tikai abu ziemeļu kaimiņu iedzīvotāji sanāk kopā, bet pievienojušies arī lietuvieši.

Vietējie ļaudis par svarīgu žestu nosauc, ka uz Latvijas-Igaunijas robežas pārejas punktu šovakar ieradusies Igaunijas prezidente. Tā vietā, lai Baltijas ceļu atzīmētu Tallinā, Igaunijas prezidente izvēlējusies Naukšēnu novada un Igaunijas robežu.

Sarmīte: “Pirms 30 gadiem es vēl nezināju, kas varētu būt tie Latvijas ideāli. Taču es domāju, ka mums Latvijas ir ideāla, jo nevajag gausties un runāt tikai par negatīvo.”

Baltijas ceļa svinīgajā pasākumā klātesot bija arī Latvijas iepriekšējie prezidenti Raimonds Vējonis un Valdis Zatlers. Uz Latvijas un Igaunijas robežpuntku sabrukušie ir arī tie Latvijas iedzīvotāji, kas tieši Baltijas ceļā stāvēja uz šo šoseju, bet šobrīd dzīvo citviet.