7 komentāri

Valsts policijas šīs nedēļas paziņojums par turpat 150 tūkstošu izkrāpšanu ”Rīgas namu pārvaldniekā” atklāj vairākas nepatīkamas tendences. Veselu gadu pašvaldības uzņēmumā “uz papīra” kā darbinieki skaitījās Rīgā valdošajām partijām pietuvinātas personas, kuras  saņēma labu atalgojumu, bet darbu faktiski neveica. Valsts kapitāldaļu turētājs Rīgas namu pārvaldniekā ir Nils Ušakovs. Tomēr viņš pēc notikušā nav lūdzis atkāpties valdei vai nosodījis fiktīvo nodarbinātību.

Bija 2014. gada pavasaris. Gads pēc pašvaldību vēlēšanām, kurās varas pozīcijas Rīgā saglabāja Ušakova–Amerika bloks. Lielākajā apsaimniekošanas uzņēmumā – “Rīgas namu pārvaldnieks” – 14. martā  izveidoja pilnīgi jaunu nodaļu ar 15 darbiniekiem.

Attīstības projektu nodaļā darbā pieņēma “Saskaņas” Rīgas domes deputāta Jefemija Klementjeva dzīvesbiedri Aleksandru. Pasaules čempioni airēšanā “Rīgas namu pārvaldniekā” iecēla par projektu vadītāju ar algu turpat 2 tūkstoši mēnesī (1958 eiro). Gandrīz vienlaikus ar Aleksandru Klementjevu nodaļā noformēja cita domnieka sievu, šobrīd partijas nežēlastībā kritušā Ruslana Pankratova dzīvesbiedri Žannu. Divu tūkstošu liela alga pienācās arī Rīgas domes “Saskaņas” deputātei Svetlanai Savickai.

Atšķirīgu versiju par to, ar ko nodarbojās attīstības projektu nodaļa, stāsta tā  bijušais vadītājs. Ilggadējam “Dārzu un parku” šefam Agnim Kalnkaziņam pēc uzņēmuma pievienošanas “Rīgas mežiem” piedāvāts strādāt “Rīgas namu pārvaldniekā”. Pēc viņa stāstītā, viņa nodaļā strādājošie meklējuši nelegālus interneta pieslēgumus un pētījuši, cik labs asfalts “Rīgas namu pārvaldnieka” apsaimniekoto namu iekšpagalmos. Darbinieku atskaites tālāk viņš esot nodevis valdei.

”Rīgas namu pārvaldniekā” revīziju 2014. gada nogalē veica Valsts kontrole. Tā pamanīja vairākas dīvainības. Nevienam no Kalnkaziņa vadītās nodaļas darbiniekiem nebija ne savas darba vietas, ne izsniegta datora.  Tāpat atšķirībā no pārējiem kolēģiem uzņēmumā viņiem nebija sava e-pasta konta vai pieejas automatizētās lietvedības sistēmai. Tas ļautu pārliecināties par jaunākajiem rīkojumiem vai citādi sekot līdzi kapitālsabiedrībā notiekošajam.

Aizdomas pastiprināja arī atskaitēs norādītais, ka šie darbinieki darbā bijuši nepārtraukti. Piemēram, Klementjeva vienlaikus strādājusi arī bērnu un jauniešu centrā “Zolitūde” un nebūtu varējusi atrasties abās vietās vienlaikus.

Trīs dienas pēc tam, kad Valsts kontroles revidenti negaidīti ieradās “Rīgas namu pārvaldniekā” un pieprasīja ziņas par šiem darbiniekiem, uzņēmuma valde ar Ivo Leci priekšgalā 2015. gada 17. aprīlī, tātad gadu pēc tās izveides, nolēma nodaļu likvidēt un cilvēkus atlaist. Pamatojums – administratīvo izdevumu samazināšana, kas mēnesī ļaušot uzņēmumam ietaupīt vairāk nekā 35 tūkstošus eiro (35 151 eiro).

”Rīgas namu pārvaldniekā” kapitāldaļu turētājs ir mērs Nils Ušakovs. Viņš nesodīja kapitālsabiedrības vadību, ka tā būtu nesaimnieciski rīkojusies. Varbūt tāpēc, ka attīstības projektu nodaļā darbā tika noformēta ne tikai tuva partijas līdzgaitniece vai citu “Saskaņas” deputātu dzīvesbiedri, bet arī bijušā preses sekretāra Sandra Toča dēls Mārtiņš un Ivans Staļnojs, kurš iestājies pret izglītību valsts valodā un patlaban izveidojis zirnekļu tīklu sociālajos tīklos, kura vēstījumi sakrīt ar Saskaņas lozungiem. Gan Točs, gan Staļnojs “Rīgas namu pārvaldniekā”  pelnījuši 1400 eiro mēnesī.

Pēc pusotra gada izmeklēšanas Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde apstiprina Valsts kontroles bažas. “Rīgas namu pārvaldniekā” darbinieki algu saņēmuši, bet darbus nav veikuši. 12 cilvēkiem prokuratūra cēlusi apsūdzības. Viltojot dokumentus, no pašvaldības uzņēmuma esot izkrāpti  150 tūkstoši.

Pēc Valsts kontroles revīzijas savu auditu “Rīgas namu pārvaldniekā” veica arī Rīgas dome. Tā pārkāpumus neatrada. Rīgas mērs Nils Ušakovs neuzņemas atbildību ne par iespējamu fiktīvu darbinieku pieņemšanu uzņēmumā, ne līdzekļu izkrāpšanu. Viņš Valsts kontroles, policijas un prokuratūras rīcību sauc par politisko pasūtījumu un uz jautājumiem izvēlējās neatbildēt.

”Rīgas namu pārvaldniekam” ir saimnieciskas funkcijas un tāpēc arī darbinieku atlasē primārai vajadzētu būt profesionalitātei. Arī iepriekš esam stāstījuši par iecirkņa vadītājiem, par kuriem nereti iecelti “Saskaņai” lojāli cilvēki. Tas nozīmē, ka  “Rīgas namu pārvaldniekā” var iekārtot bez darba palikušos partijas biedrus vai viņu dzīvesbiedrus. Valsts kontrole patlaban sākusi revīziju citā pašvaldības uzņēmumā “Rīgas meži”, kas ir vicemēra Andra Amerika uzraudzībā. Ar rezultātiem tā sola iepazīstināt rudenī.

TOP komentāri

 • Mārtiņš Stonkus
  +9 +9 0

  Mārtiņš Stonkus

  Nekā Personīga vai šis tiek atspoguļots arī krievu mēdijos? Būtu veselīgi lai krievi arī redzētu un zinātu sava Nila izdarības 🍾🍾🍾
 • Kondrāte Inga-Agnese
  +5 +5 0

  Kondrāte Inga-Agnese

  Beidzot kaut kas tiek darīts! Nost ar Ušakovu, nost ar Saskaņu!
 • Janis Krukovskis
  +3 +3 0

  Janis Krukovskis

  Es pieļauju, ka liela Ušakova elektorāta daļa par viņu balso dēļ valodas, un viņiem maz rūp ko dara vai nedara Nils.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl