Rīgu ik vasaru rotā tūkstošiem puķu. Kā top parku un dobju dizains?

0 Komentāru

Katru vasaru Latvijas pilsētās uzplaukst arvien krāšņākas puķu dobes. Tieši šobrīd sākusies jau nākamā gada puķu dobju plānošana Rīgā.

Ainavu arhitekte un Rīgas pilsētas apstādījumu speciāliste Evita Kļaveniece jau plāno puķu sortimentu, kas galvaspilsētas dārzos un parkos augs nākamgad. Sākumā Evita uzzīmē Ziedoņdārza vienas dobes skici un pēc tam kopā ar šā parka dārznieci Natāliju Belgasemu izmēra to.

Pilsētas dārzos un parkos ir dažādas dobes, tajās aug gan ziemcietes, gan krūmaugi, gan puķes. Šī skaistā violetos toņos dobe ar salviju, kaķumētrām, kosmejām un citiem ziediem tika plānota precīzi pirms gada.

Evita Kļaveniece
SIA ”Rīgas meži” Apstādījumu plānošanas un kvalitātes uzraudzības speciāliste

Tas jādara laikus, jo tas ir apjomīgs process. Jāizdomā plānojums. Jāizvēlas augu sortiments, jāizveido zīmējumi, jāizdomā, vai būs jaukts stādījums vai kaut kas konkrēts.

Vēlāk stādu audzētājiem jāpasūta augi – nepieciešams desmitiem tūkstoši stādu. Piemēram, šopavasar tika iestādītas 25 000 atraitnītes, 71 000 vasaras puķu. Šāds daudzums jāsūta ļoti laikus. Kad ainavu arhitekti savu darbu izdara un dobe tiek uzzīmēta uz papīra, darbam klāt ķeras dārznieki.

Natālija Belgasema
Ziedoņdārza dārzniece

Vispirms skatāmies plānu, vajadzības gadījumā nosprosto dobi, ja ne, tad kā šajā gadījumā šeit ir miksiņš, tad liekam augus pēc savām iedomām.

Rīgas pašvaldības dārznieki apkalpo 116 objektus.

Katrā parkā vai skvērā puķu skaits var atšķirties. Piemēram, dobē pie Nacionālās operas ziedu skaits ir 10 reizes lielāks nekā dobē pie Ziedoņdārza.

Dobē pie Nacionālās operas šopavasar tika iestādīts gandrīz 12 000 puķu. Diemžēl joprojām parkiem un dārziem ir aktuāls augu zādzību jautājums. Tiesa gan, pirms gadiem 10 zaga daudz biežāk.

Uldis Zommers
SIA “Rīgas meži” valdes loceklis

Diemžēl ar šādiem gadījumiem mums jāsastopas katru gadu, taču ne katrā parkā. Mums bija dilemma, – ko darīt? Atlikušas puķes izretināt, pirkt klāt un iestādīt atkal, bet izvēlējāmies netradicionālu risinājumu – pielikām plāksnīti, ka šeit aug puķes, bet tās nozagtas ar aicinājumu tā cilvēkiem nedarīt.

Šovasar ir uzziedējušas gandrīz visas vasaras puķes vienlaikus, taču tas nenozīmē, ka tās ātrāk pārstās mūs priecēt, – vienkārši pagarināsies to ziedēšanas periods. Galvenais, pēc dārznieku teiktā, lai priekšlaicīgi nesāktos salnas. Ja tā nenotiks, krāšņās dobes turpinās savu ziedēšanu līdz pat septembra beigām.

0 Komentāru