Rīgas vēlēšanu galvenais uzraugs gadiem barojies no “Rīgas satiksmes” un kā “konsultants” saņēmis 75 000 eiro

13 komentāri

Kļuvis publiski zināms, ka “Rīgas satiksmes” dāsni atalgoto konsultantu vidū bijis arī Rīgas vēlēšanu galvenais organizators Juris Kokins. Viņš trijos gados no uzņēmuma saņēmis 75 000 eiro, kas raisa bažas par vēlēšanu godīgumu. Nils Ušakovs (S) ētikas problēmas šajā situācijā nesaskata, bet Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) nevarīgi rausta plecus.

Ušakovs savas pozīcijas Rīgas domes vadībā pēdējās vēlēšanās nosargāja vien ar pāris procentu pārsvaru. Rīgas pilsētas Vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs ir Juris Kokins. Viņš gadiem ilgi strādāja Ušakova pārraudzītajā “Rīgas satiksmē” par tā saukto “konsultantu”.

Šis termins jau teju folklorizējies: konsultanti, lielākoties, ir bijuši “Saskaņai” pietuvināti politiskie ielikteņi, kuri vai nu mūk no jautājumiem, vai nespēj loģiski pamatot, par ko saņēmuši naudu. ”Palīdzēju mazliet sporta sacensības organizēt,” piemēram, tā savu devumu ”Rīgas satiksmei” raksturoja konsultants, Rīgas domes deputāts Igors Kuzmuks. Viņš par šo ”piepalīdzēšanu” pērn saņēma teju 20 000 eiro.

Konsultantus, kas no “Rīgas satiksmes” barojās gadiem un kopskaitā bija ap 50, gada beigās izravēja par pagaidu vadītāju ieceltais Anrijs Matīss, kurš pēc pāris mēnešiem gan šo amatu pameta.

TV3 Ziņas zvanīja pašam Kokinam, lai noskaidrotu – ko viņš īsti darīja raibajā “Rīgas satiksmes” konsultantu pulkā, par ko tieši viņš vairāku gadu laikā saņēma 75 000 eiro? Pēc telefona signāla spriežot, Kokina kungs atrodas ārzemēs un šobrīd nevar atbildēt.

CVK vien noplāta rokas – īsti labi jau nav, bet neko darīt nevaram. “Protams, uzticības jautājums ļoti būtisks. Pašvaldību vēlēšanu locekļi drīkst strādāt citos darbos. Formāli likums pārkāpts nav. Mums nav informācijas, kā bijis. Vēlēšanu komisiju ievēl attiecīgā pašvaldība. Mums ir mazas iespējas ietekmēt viņu izvēli. (TV3: Vai esat ievākusi ziņas no Kokina kunga?) Nē, nav bijis laika. Un tiesiski mums nav pamata,” saka CVK vadītāja Kristīne Bērziņa.

Tiesisks pamats kaut vai sēdes laikā izjautāt Kokinu par viņa mīklaino darbību “Rīgas satiksmē” būtu vien tad, ja Kokina rīcību izvērtēt rosinātu Rīgas dome, vai, piemēram, kāds CVK loceklis. Līdz šim neviens par Kokina aktivitātēm interesi nav izrādījis. Pat ne Nacionālās Apvienības virzītais Ritvars Eglājs.

TV3: Jūs esat ar Kokina kungu runājuši, ko viņš “Rīgas satiksmē” darīja?
Eglājs: Nē, neesmu! Kopš ziņu parādīšanās neesmu viņu saticis, jautājis neesmu.
TV3: Ja satiksiet, pajautāsiet?
Eglājs: Vēl neesmu izlēmis. Visticamāk, pajautāšu gan! (..) Par Kokina rīcību vēlēšanu rīkošanā mums pretenziju nav. Par otru lietu – izskatās neētiski, bet jālemj Rīgas domei.

“Šajā situācijā man grūti saskatīt pārkāpumu, ņemot vērā Kokina kunga darbu CVK, viņš to ir pildījis un pilda godprātīgi un atbilstoši augstākajām prasībām. Viņš šajā amatā strādāja, vēl pirms es biju ievēlēts par Rīgas domes priekšsēdētāju. Izteikt šaubas par viņa morāli vai profesionalitāti nav ne mazākā pamata,” saka Ušakovs.

Kokina piepelnīšanās Ušakova uzraudzītajā kapitālsabiedrībā un reizē balsu skaitīšana Rīgas vēlēšanās pašam Ušakovam šķiet pašsaprotama lieta: “Kādā veidā tas varētu likt šaubīties par viņa objektivitāti?”

2005. gadā Kokins pats kandidēja uz Rīgas domi no Šlesera “Latvijas Pirmās partijas”. Vairāku gadu laikā viņš Šlesera partijai ziedojis 9000 eiro.

13 komentāri