Rīgas Vecā Svētās Ģertrūdes baznīca ar koncertiem atzīmē savu 150 gadu jubileju

0 Komentāru
Rīgas Vecā Svētās Ģertrūdes baznīca ar koncertiem atzīmē savu 150 gadu jubileju
ĀDOLFS MĀRTIŅŠ KRAUKLIS, F64

Cik gadu, tik daudz svinību dienu – tā nolēma Rīgas Svētās Ģertrūdes baznīcas draudze, sagaidot dievnama jubileju. Ar dažādiem koncertiem un pasākumiem to atzīmēs 150 dienas. Svinības sāksies ar zīmīgu koncertu – tieši šajā dievnamā pirms 75 gadiem pirmatskaņojumu piedzīvoja Lūcijas Garūtas kantāte ”Dievs, Tava zeme deg”. Baznīcas velvēs tā atkal skan sestdien un svētdien.

Ceļinieku aizstāves – svētās Ģertrūdes – vārdu deva baznīcām, kas atradās ārpus pilsētas nocietinājuma vaļņiem – savulaik tā iezīmējusi Rīgas robežu, aiz tās bija tikai nelielas būdiņas un pļavas. Pašreizējo baznīcu iesvētīja 1869. gadā, bet draudze ar šādu pašu nosaukumu pastāv vēl senāk – ziņas par to parādās jau 15. gadsimtā. Nopostīto koka baznīcu vietā tika uzslieta mūra ēka – draudzei jauno, no sarkanajiem ķieģeļiem būvēto baznīcu nācās gaidīt 50 gadus, vācot ziedojumus.

“Cēla tā laika pirmais arhitekts Johans Daniels Felsko. Viņš bija pats draudzē un var domāt, ka viņš daļēji sev cēla šo baznīcu. 20. gadsimta sākumā šī draudze bija izaugusi tik ļoti, ka vajadzēja celt filiāles baznīcu. Tāpēc Ģertrūdes draudze uzbūvēja jauno baznīcu. Latviešu draudze pārcēlās uz to baznīcu, šeit palika vācu draudze,” stāsta Vecās Sv. Ģertrūdes baznīcas ērģelnieks Aigars Reinis.

Pusotru gadsimtu dievnamam bijusi būtiska vieta Rīgas kultūras kartē. Tieši šajā ēkā pirms 75 gadiem leģendāro pirmatskaņojumu piedzīvoja Lūcijas Garūtas un Andreja Eglīša kantāte ”Dievs, Tava zeme deg”. Skaņdarbs tapa ļoti sarežģītā laikā – Latvija bija hitleriešu okupācijā, bet no austrumiem jau tuvojās sarkanarmieši.

“Garāmbrauca vācu tanki, un šīs troksnis iemaisījās kantātē. Savukārt dziedātājs Mariss Vētra savās atmiņas raksta, ka viņš nebija piedzīvojis citu tik ļoti iedarbīgu muzikālu darbu, kas ļaužu prātos teju līdzinājās masu psihozei. Puse Latvijas kantāti zināja un dungoja vakara lūgšanas vietā,” teic diriģente Zane Zilberte.

Kantātes mākslinieciskā un saturiskā vērtība saviļņoja daudzus gan pirmatskaņojuma brīdī, gan pēc atskaņojuma aizlieguma gadiem – tāpēc ar tās atskaņojumu sāksies baznīcas jubilejas koncertu cikls. Koncerts notiks 10. martā plkst. 17.00. Taču dievnama jubileju ar dažādiem pasākumiem un koncertiem svinēs vēl 150 dienas līdz pat jūlija beigām. Jūlijā gaidāms arī dievkalpojums kā pirms 150 gadiem – ar tā laika liturģiju, sprediķi un dziesmām.

0 Komentāru