Rīgas Sv. Pētera baznīcas teju 30 gadus ilgušais īpašumtiesību strīds drīz tiks atrisināts

0 Komentāru

Pēc teju 30 gadu gara strīda par Rīgas Svētā Pētera baznīcas īpašumtiesībām pavisam drīz varētu būt skaidrība, kam celtne piederēs. Saeimas deputāti raksta speciālu likumu par Pēterbaznīcas īpašumtiesībām, naudu atjaunošanai sola Vācijas valdība.

Vācijas Bundestāgs gatavs 33,5 miljonu eiro apmērā finansēt Pēterbaznīcas visaptverošo rekonstrukciju – no pamatu stiprināšanas līdz torņa atjaunošanai. Lai tas notiktu, Pēterbaznīca jāieraksta Zemesgrāmatā kā īpašums nodibinājumam, ko veido Vācu Svētā Pētera draudze kopā Latvijas Evaņģēliski luterisko baznīcu.

Saeimas komisija, kas atbildīga par Pēterbaznīcas īpašumtiesību speciālā likuma rakstīšanu, sliecas šo variantu atbalstīt. Nedrīkstot riskēt ar 33 miljonu eiro pazaudēšanu, jo tā esot unikāla situācija, ka Vācija savus budžeta līdzekļus gatava ieguldīt Latvijas kultūrvēstures piemineklī.

“Tas ir ļoti nopietns signāls parlamentāriešiem, ka ir laiks rīkoties. Ir jāatceras, ka arī Vācijas Bundestāgs nepiešķir naudu uz nenoteiktu laiku. Viņi dod noteiktu laiku rīkoties. Mums tas smilšu pulkstenis tek. Mēs visus dokumentus nodosim frakcijām, frakcijas sniegs atbildi, vai atbalsta šo risinājumu, tad deputāti lems komisijā, vai ierakstīt šo saņēmēju,” skaidro Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vadītājs Arvils Ašerādens (JV).

Evaņģēliski luteriskā baznīca noraida bažas par situāciju – Pēterbaznīcu nodot nodibinājuma īpašumā, bet Vācijas Bundestāgs beigās naudu rekonstrukcijai neiedod.

“Tas ir Bundestāga lēmums, un Vācijas budžetā jau ir iekļauts. Tur, protams, ir nosacījums, ka konkrētā laikā projekts ir jāuzsāk, jāpiepildās nosacījumam par īpašumtiesībām,” teic Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas virsvaldes sekretārs Romāns Ganiņš.

Pirms Saeimas komisija likumprojektā ieraksta, ka Pēterbaznīcas īpašnieks ir Vācu Svētās Pētera draudzes un Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas kopīgi veidotais nodibinājums, šonedēļ pēdējo reizi oficiāli tiks jautāts Rīgas domei – vai tā tiešām vairs nevēlas pretendēt uz baznīcas iegūšanu savā īpašumā. Mērs Mārtiņš Staķis (AP) nesen gan teicis – ja Pēterbaznīcas rekonstrukcijai var iegūt 33 miljonus eiro no Vācijas, tad lai baznīca pāriet ar Vāciju saistītajam nodibinājumam. To atbalsta arī daļa domnieku, jo tad tos miljonus, ko pašvaldībai būtu jāmeklē Pēterbaznīcas glābšanai, varētu novirzīt citiem mērķiem.

“Mums tad būtu daudz vieglāk raudzīties uz UNESCO vēsturisko mantojumu kultūrvēsturiskajā centrā. Mums vēl ir milzīgas vajadzības Rīgas domes renovācijai, Svētā Jēkaba katedrālei. Rīga tiešām neko nezaudēs, ka baznīca būs baznīcas īpašumā. Rīga tikai iegūs no tā, jo Rīgai būs brīvākas rokas restaurēt citus savus īpašumus,” norāda Rīgas domes deputāts Jurģis Klotiņš (NA).

Rīgas dome gan uzņēmās Pēterbaznīcas apsaimniekošanas rūpi visus šos daudzos gadus. Ēku kā savu kabatu pārzina restaurators Guntis Nātiņš: “Tur varbūt ūdens tecējis. Kaut ko skalo ārā. Bet tā nav deformācijas plaisa.”

Cik pašvaldībai bija naudas, novērsa avārijas problēmas. Bez pamatīgas restaurācijas gan nav iespējams ierīkot jaunu ugunsdrošības sistēmu, apkuri, nomainīt elektroinstalāciju. Tas ir dārgi. Pamati esot labi, kolonnas stabilas, tornis drošs, un varot cilvēki turpināt braukt augšā un baudīt skatus.

“Kopš iepriekšējās restaurācijas pagājuši teju 50 gadu. Visvairāk cietusi ārējā fasāde, degradējas pamazām. Ik pa laikam kaut kas atdalās no fasādes un krīt zemē. Katru otro gadu veicam konstrukcijām apsekojumu, pielabojam. Īpaši sabrukšanas riski šeit nav bijuši novēroti. Ja bijušas šaubas, tad speciālisti apsekojuši plaisas. Tās ir aiztaisītas. Par noturību jautājumu nav,” stāsta Pēterbaznīcas restaurators.

Kultūras mantojuma pārvalde gada sākumā veica savu invertējumu, secinot, – Rīgas dome nepietiekami uzturējusi un apsaimniekojusi Pēterbaznīcu. Lai arī pašvaldībā apgalvo, ka tā uzmanījusi plaisas, kultūras mantojuma pārvalde pārmet, ka nav veikts ēkas deformācijas monitorings negatīvo seko izvērtēšanai ilgākā posmā.

0 Komentāru