Tērbatas iela Rīgā uz mēnesi kļūs par gājēju ielu ar kultūras programmu

31 komentārs

No trešdienas Rīgas centrā diezgan būtiskas satiksmes izmaiņas. Transportlīdzekļu satiksmei slēgs Tērbatas ielu Rīgā posmā no Elizabetes līdz Matīsa ielai. Tiks veikti sagatavošanās darbi, lai jau no piektdienas Tērbatas ielu uz veselu mēnesi nodotu gājēju un tirgotāju rīcībā.

Atvēlot Tērbatas ielu gājējiem un tajā radot festivāla atmosfēru, ir centiens mazināt pēckrīzes ekonomiskās sekas uzņēmējiem.

Cerība – palielināsies pircēju skaits. Piemēram, pilsētrestorānā ”Lapsas māja” stāsta – kad ziemā vienu dienu eksperimentāli Tērbatas ielu padarīja par gājēju ielu, tad stāvgrūdām pilns bijis kafejnīcas pirmais un otrais stāvs.

Kafejnīcas un restorāni gatavojas Tērbatas ielu padarīt par lielu vasaras terasi. Būs īpašs ēdienu un dzērienu piedāvājums. “Arī veikaliem tieši jūlijā un augustā klājas diezgan grūti. Tērbatas iela nav tā populārākā šajos mēnešos,” pauž ”Lapsas mājas” pārstāve Anita Dāme.

Latvijas 150 mājražotāju, dizaineru un mākslinieku dekoratīvo preču salonā “Riija” cer, – trūkstošo tūristu klientūru aizstās vietējie.

“Mēs satiksim kādus cilvēkus, kas iepriekš par mums nezināja. Tagad uzzinot, ka ir gājēju iela, kaut kas jauns, atbrauks paskatīties varbūt arī no kādas citas Latvijas pilsētas, un kļūst par mūsu klientu,” cer dizaina salona “Riija” vadītāja Evija Jonuša.

Lai gājējiem atvēlēto Tērbatas ielu padarītu daudz patīkamāku, tiks veidotas 14 zaļās zonas. Atvedīs kokus podos, puķes kastēs. Tādi kā mazie džungļi. Pilsētnieki varēs tajos sēdēt. Un visu mēnesi plaša kultūras programma, kas izkaisīta epidemioloģiski drošās pasākumu saliņās Tērbatas ielas dažādos posmos.

“Būs arī zaļo labumu tirdziņš. Piedalīsies Rīgas Doma kora skolas jaunieši. Motormuzejs ar savu veloprogrammu. Piemēram, atklāšanā 17. jūlijā būs grupa “Carnival Youth” ar filmu melodijām. Kustīgajiem ļaudīm būs jogas nodarbības,” stāsta Kultūras pārvaldes priekšniece Baiba Šmite.

Uz mēnesi slēgs pa Tērbatas ielas kursējošo 1. trolejbusu. Savam mājoklim cilvēki varēs piekļūt ar auto un uzņēmēji veikt preču piegādes ar iebraukšanu no šķērsielām no vienas puses.

“Savukārt tiem iedzīvotājiem, kuri ir nopirkuši mēneša abonementu vai ir iedzīvotāja karte un līdz šim mašīnas atstāja pa nakti Tērbatas ielā, to darīt nebūs iespējams, jo autostāvvietas tiek slēgtas no 15. jūlija pulksten 20.00 vakarā. Viņi varēs atstāt auto perpendikulārajās ielās,” skaidro RD Satiksmes departamenta Satiksmes organizācijas un projektu vadības pārvaldes priekšniece Rudīte Reveliņa.

Ideja par Tērbatas kā gājēju ielu apspriesta vairākus gadus. Tērēts laiks un nauda teorētiskiem pētījumiem, bet tagad beidzot varēšot iegūt reālus, salīdzinošus datus.

“Šā projekta ietvaros plānojam uzstādīt sensorus. Mēs mērīsim gaisa kvalitāti. Mērīsim skaņas piesārņojumu, apmeklētāju skaitu, lai iegūtu nopietnākus datus lēmuma pieņemšanai par šo konceptu kā tādu – vai Tērbatas iela iet dzīvotspējīga kā gājēju iela,” norāda Rīgas pilsētas Būvvaldes vadītāja pienākumu izpildītājs Jānis Belkovskis.

Pēdējos gados kopumā Rīgas centrs ir ne tikai zaudējis iedzīvotāju skaitu, bet arī daļa uzņēmēju aizvēruši ciet savas bodes. Iemesli – nepievilcīga vide pastaigām, lai mērķtiecīgi veiktu pirkumus, autostāvvietu trūkums, lielo tirdzniecības centru dominēšana.