Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles gailis nodots atjaunošanai

Pievienot komentāru
Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles gailis nodots atjaunošanai
EVIJA TRIFANOVA, LETA

Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles gaili atjaunos un apzeltīs. Piektdien, Rīgas arhibīskapa-metropolīta Zbigņeva Stankeviča uzraudzībā, tas nocelts no baznīcas torņa smailes.

Rīgas Svētā Jēkaba katedrāle uzbūvēta pirms 800 gadu. Tās torņa smailē ir gailis. Pēdējo reizi tas nocelts pirms 38 gadiem. Jēkaba katedrāle ir viens no senākajiem Rīgas dievnamiem. Tas kalpojis par lūgšanu vietu daudziem – vāciešiem, poļiem, zviedriem un somiem, kā arī agrāko gadsimtu svētceļniekiem no visas Eiropas.

Jēkaba baznīcas gaiļa nocelšanu uzraudzīja Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs. “Šī baznīca sevī ietver vēsturi. Gailis, kas ir augšā, raksturīgs luterāņu baznīcām. Mēs to neesam nomainījuši. Gailis ir modrības simbols. Tas mums atgādina būt modriem un neļaut sevi sašķelt,” uzskata Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs.

Iepriekšējais katedrāles gailis, kas pēc formas bija plakans, tika labots un nostiprināts 1756.gadā. Savu laiku nokalpoja, pirms 38 gadiem torņa smailē uzstādīja jaunu, 43,7 kilogramus smagu apzeltītu gaili. Tas daudz labāk turas pretī vēja brāzām un vētrām, kā arī līdztekus Rīgas Doma un Svētā Pētera baznīcas gaiļiem iekļaujas Rīgas panorāmā.

Piektdien to nocēla no 86 metrus augstās torņa smailes. Tālāk gailis ceļos uz atjaunotāju darbnīcu, kur to savedīs kārtībā. “Vizuāli redzat, ir drusku paplucis. Putni dara savu. Gandrīz visi gaiļi pēdējos gados ir nozeltīti no jauna, šis bija pēdējais palicis. Rīgā visi gaiļi būs spīdīgi,” sola “Būvuzņēmums restaurators” valdes priekšsēdētājs Mareks Mamajs.

Sagaidāms, ka gaili slies atpakaļ tornī maijā. Kādu laiciņu baznīcai būs jāiztiek bez tā.