Dortmaņa lobēlija – rets augs, kura dēļ aizliegts peldēties Ummja ezerā

Pievienot komentāru

Stājies spēkā aizliegums peldēties Ummja ezerā. Šis ir vienīgais šāda veida ierobežojums Latvijā, kas ik gadu ieviests, lai pasargātu tā piekrastē augošo Dortmaņa lobēliju, kas sastopama vien dažās vietās.

Formāli kompāniju Ummja ezera pretējā krastā, ko pamana TV3 Ziņas, varētu sodīt jau 1. jūnijā, kad oficiāli stājas spēkā peldēšanas aizliegums. Taču Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieki šoreiz vēl tikai izteiks brīdinājumu, jo informatīvās zīmes, kas liecina par noteiktajiem ierobežojumiem, tiek izliktas tikai šodien.

Šāda prakse pastāv jau vairāk nekā 10 gadu un tikai vienā ezerā Latvijā netālu no Lilastes. “Iemesls ir neliels, taču ļoti rets augs. Dortmaņa lobēlija, kas šogad ieilgušā pavasara apstākļos atgādina nelielu dzinumu,” stāsta DAP Pierīgas reģionālās administrācijas eksperte Lauma Krišāne.

Peldēšanās aizliegums noteikts, jo šī ir vienīgā brīvi pieejamā vieta Latvijā, kur tā aug. Prasības – ļoti tīrs ūdens. Pagaidām tāds šeit vēl ir, kaut gan analīzes liecina, ka piecdesmit gados dzidrība samazinājusies uz pusi. Tieši peldētāju un atpūtnieku dēļ, kas šeit ne vien mēdza mazgāties, bet arī vienkārši peldēt.

“Tas piesārņojums ir nevis uzreiz tūlītējs… Cilvēki saka, es jau te 30 gadus peldos un nekas nav noticis, tā ietekme ir lielākā mērogā, tas izmainīsies ilgākā laika posmā, bet tad jau tas būs par vēlu. Līdzīgi kā trauks ar ūdeni, un ir pēdējā piliena efekts,” norāda Krišāne.

Tagad jau vairāk nekā 10 gadus dabas sargi cenšas atgūt iekavēto.

Lai arī pēc laikapstākļiem šobrīd šķiet, ka vasaras vēl īsti nav, arī šodien tikai 15-16 grādi, valstī izsludināts ugunsnedrošais periods. Tie arī ir ierobežojumi, tikai jau plašākā mērogā.

Dabas pārvaldē atgādina, ka ugunskuri un cita veida atklāta liesma šobrīd aizliegta jebkurā meža tipā. Arī ne vienreizējos grilos. Nesen Melnezera krastā tādu aizkurināja atpūtnieku grupa.

“No tāda grila aizdegās gandrīz nepilns hektārs meža. Izdevās apdzēst, bet ne vienmēr meža tehnika operatīvi var piekļūt tai vietai un nodzēst,” stāsta DAP Pierīgas reģionālās administrācijas pārstāvis Artūrs Jansons.
Līdzīgi kā ar degošiem ugunskuriem lieguma periodā, arī ar peldētājiem Ummī ik gadu inspektoriem tomēr nākas sastapties. Tādēļ nereti patruļas par noteikumu ievērošanu tiek veiktas kopā ar pašvaldības policiju.