Rīgas pašvaldība lēnām maina savu attieksmi pret pilsētas kokiem

1 komentārs

Pirms pusotra gada Brīvības bulvāra un Tērbatas ielas krustojumā brīvprātīgie iestādīja divus “paraugkokus”. Par to, vai arboristu un brīvprātīgo idejas ir pilsētā ieaugušās, stāsta TV3 raidījums ”900 sekundes”.

Arborists, kokkopis un ”Labie koki” vadītājs Edgars Neilands atzinīgi vērtē, kā ir veicies vienai no divām liepām, kas 2019. gada nogalē iestādītas Rīgas centrā: ”Tā labā ziņa, ka lapas ir lielas. Var redzēt, – pagājušajā gadā neliels pieaugums 10 centimetri.”

Abas Nīderlandes liepas tika stādītas Rīgai visai jaunā veidā. Abu koku saknēm tika izrakta pamatīga bedre, ieliktas plastmasas balsta konstrukcijas. Tās saglabā zemes irdenumu un rod iespēju saknēm ātri izplesties, augt mikroflorai un tam visam sadzīvot ar pilsētas komunikācijām, ietves klājumu.

Edgars Neilands norāda, ka minētais veids ir būtībā vienīgais pareizais koku stādīšanas veids blīvi apdzīvotu pilsētu ielās, ievērojot visas intereses: ”Būvējot ceļu, inženieriem ir trīs uzdevumi – noblīvēt augsni, aizvākt organisku un nodrenēt ūdeni. Tad ir interešu konflikts un šīs sistēmas ir iespēja nodrošināt irdeno, organisko augsni, kur arī mitrums saglabājas un pa virsu nobruģējot.”

Biedrības “Drošās ielas” pārstāvis Māris Jonovs atgādina, ka abu liepu stādīšana bija ilga procesa noslēgums. Cīņā par zaļākām ielām Rīgā daudzu nozāģēto koku vietā jauni stādīti netika, vai arī iestādītie bija sīki un ātri iznīka. Joprojām ir vēl daudz darāmā, bet pašvaldības attieksmē manāmi uzlabojumi: ”Kaut kādus ielas malas kokus arī skaloja, koku dobes, lai ziemas sāli dabūtu nost. Tā kā ir pozitīvas tendences Mājokļu un vides departamentā, noteikti ir pozitīvas tendences Satiksmes departamentā, projektos ieliek, ka jābūt piesaistītiem ainavu arhitektiem.”

Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta pārstāve Inga Gulbe norāda, ka galvaspilsētā joprojām koku stādīšana notiek pēc katra departamenta iespējām un saprašanas. Vairumā gadījumu tiek izvēlēts lētākais un ātrākais veids: ”Tāpēc mēs cenšamies paši vērtēt kādiem šiem kokiem ir jābūt. Jāsaka, ka šajā sasaukumā, tiekoties ar deputātiem, esam runājuši par to, ka iespējams nākotnē jābūt vienotai vīzijai, kur katrā rajonā, ielu posmos, un ir viedoklis par to, kas tur stādāms, būtu plāns, kurā zināms, kas jāstāda.”

Divu liepu stādīšana vides departamentā ir izskatīta. Tas atzīts par dārgu, šādi stādot izmaksas ir līdz pat 10 reizēm lielākas. Tomēr ne visiem, jo pašlaik Rīgas Satiksmes departaments projektējot Ģertrūdes ielas rekonstrukciju, plāno, ka koku stādīšana notiks saudzīgi, aptuveni tā, kā to darīja brīvprātīgie.

1 komentārs