Rīgas ielās atkal tiks izmantoti automašīnu riteņu bloķētāji jeb “klamburi”

1 komentārs
Rīgas ielās atkal tiks izmantoti automašīnu riteņu bloķētāji jeb “klamburi”

Lai nodrošinātu, ka iedzīvotāji atmaksā sodus, kas viņiem tiek uzlikti gadījumos, kad nav samaksāts par pašvaldību autostāvvietu izmantošanu, no 1. novembra Rīgas ielās atkal tiks izmantoti automašīnu riteņu bloķētāji. Šādu lēmumu trešdien pieņēmusi Rīgas dome. 

Automašīnu riteņu bloķēšana esot vienīgā iespēja, kā cīnīties ar tiem autovadītājiem, kas par pašvaldību autostāvvietu lietošanu nenorēķinās. Pilsētas Satiksmes departaments skaidro, ka piedzīt naudu par stāvvietu pēc tam, kad auto aizbraucis, ir sarežģīti, ilgi un dārgi, tai pat laikā gar pašvaldības maku aizejot miljoni.

“Uz šo brīdi vairāk nekā 200 000 maksājumu nav veikti par četriem miljoniem eiro, un ir kategorija, kas principā nemaksā,” saka RD Satiksmes departamenta direktora p.i. Emīls Jakrins.

Ja no vietējiem sarežģīti, tad no ārvalstīs reģistrētiem autovadītājiem piedzīt soda naudu esot praktiski neiespējami. Kā norāda Jakrins, no ārvalstīs reģistrētām automašīnām tikai 6% šos maksājumus veic.

Pret šādu kārtību balsoja Rīgas domes opozīcija, norādot, ka nemaksāšanas problēmu nevar atrisināt ar riteņu bloķēšanu. Pirms vairākiem gadiem šāda sistēma jau tika atcelta, jo pret to iebilda patērētāju tiesību aizstāvji.

“Šādā veidā nevar tikt ierobežota ne cilvēku rīcības brīvība un viņa manta, un to AT savos lēmumos ir atzinusi un šodienas balsojums ir bezjēdzīgs,” sacīja deputāts Vilnis Ķirsis (V).

Satiksmes departaments skaidro, ka šoreiz autovadītāju tiesības netikšot aizskartas, jo pēc pirmā pārkāpuma pie auto četrās valodās tikšot atstāts brīdinājums, ka viņa transportlīdzeklis nākamreiz var tikt bloķēts. Un trešajā reizē auto tiks uzlikts riteņu bloķētājs.

“Kas atšķiras no iepriekšējā perioda – šobrīd bloķētājs tiks piemērots tikai trešajā reizē, kad nav samaksāts, līdz ar to netīšām šādā situācijā nonākt nav iespējams, un ir dots mēnesis, lai samaksātu,” saka Jakrins.

Savukārt automašīnām, kurām būs ārzemju numuri, bloķēšanas iekārtas tiks piemērotas uzreiz. Riteņu bloķētāju uzlikšanu un noņemšanu nodrošinās uzņēmums “Rīgas satiksme”, kuram esot viss nepieciešamais šādu darbību uzsākšanai, tostarp arī pašas bloķēšanas iekārtas. Tikmēr opozīcijas pārstāvji cer, ka atbildīgā ministrija šodien pieņemtos noteikumu grozījumus neatbalstīs.