Rīgas domei neizdodas atpirkt īpašumu pie Zolitūdē sabrukušā lielveikala

0 Komentāru
Rīgas domei neizdodas atpirkt īpašumu pie Zolitūdē sabrukušā lielveikala
KASPARS KRAFTS, F64

Igaunijas nekustamo īpašumu attīstītājs “Prana Property” patlaban nav gatavs pieņemt Rīgas domes piedāvājumu atpirkt daļas nekustamajam īpašumam Priedaines ielā 20, Zolitūdē, kur 2013. gada novembrī sagruva lielveikals “Maxima”, to otrdien žurnālistiem sacīja Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

“Piedāvājām izskatīt iespēju mainīt īpašumu – Rīgas pašvaldība ir gatava šo īpašumu atpirkt un vērtēt zemi kā neapbūvētu, vai arī piedāvāt līdzvērtīgu īpašumu. Ja nopirksim – plānojam nojaukt par saviem līdzekļiem gan ēku, gan autostāvvietu. Patlaban “Prana Property” šo piedāvājumu nepieņem,” sacīja Burovs.

Viņš skaidroja, ka pašvaldības piedāvātā atpirkšanas maksa bija 60 eiro par kvadrātmetru. Tādējādi īpašuma kopējā cena būtu 600 000 eiro, bet pašvaldība maksātu 200 000 eiro.

“To Igaunijas uzņēmums nepieņem. Šodienas sarunā varēja saprast, ka arī līdzvērtīgi īpašumi viņus neinteresē. Šķiet, ka “Prana Property” nepieciešama arī autostāvvieta, attiecīgi turpmāko par īpašuma sadali var risināt tikai tiesā. 16. novembrī tā dēvētās “graustu komitejas” sēdē vai nu atzīsim šo ēku par graustu un piemērosim paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokli, vai arī tiks pieņemti citi lēmumi,” sacīja Burovs. Citus iespējamos lēmumus līdz 16.novembra sēdei Burovs nekomentēs.

“Uzņēmums atvērts jebkādiem priekšlikumiem un meklē iespējamos kompromisus ar Rīgas domi. Turpināsim strādāt un ceram tomēr vienoties ar pašvaldību. Apzināmies visu fonu, kas saistīts ar šo bēdīgo objektu un apzināmies tur notikušās traģēdijas mērogu, tāpēc cenšamies kopā ar Rīgas domi izstrādāt abpusēji pieņemamu risinājumu,” sacīja ”Prana Property” valdes loceklis Rauls Keskila.

Viņš skaidroja, ka Rīgas dome piedāvāja cenu kā neapbūvētam zemesgabalam, taču tam “Prana Property” nepiekrīt, jo ēku ir iespējams pabeigt un tās vērtība ir augstāka, skaidroja Keskila. Tomēr Igaunijas uzņēmumu apmierinošu cenu Keskila nenosauca, lai gan solīja, ka drīzumā sabiedrība par to uzzinās.

Savukārt Burovs pauda šaubas, vai Rīgas dome piekritīs pirkt īpašumu par miljoniem eiro, lai pēc tam to nojauktu. Viņš pieļāva, ka nojaukšanas izmaksas būs ap 600 000 vai 700 000 eiro, tāpēc zemesgabala atpirkšana par 200 000 eiro varētu būt maksimālais piedāvājums.

Tajā pašā laikā Keskila norādīja, ka ēka ir iegādāta par 3,9 miljoniem eiro un kompānija turpinās strādāt ar Rīgas domi par iespējamiem īpašuma apmaiņas risinājumiem. “Iespējams, ka drīzumā tiks piedāvāti kādi konkrēti objekti, tad arī risināsim sarunas,” sacīja Keskila.

Vienlaikus Burovs uzsvēra, ka dome jau šodien bija gatava piedāvāt apmaiņai konkrētus objektus, taču, tā kā “Prana Property” apmaiņai nebija piekritusi, šie objekti šodien netika piedāvāti.

Jautāts, kādi ir attīstītāju plāni attiecībā uz ēku un zemesgabalu, Keskila norādīja, ka mērķis ir saglabāt pazemes autostāvvietu, bet virs tās izveidot parku, kas būtu vienotā kompleksā ar Zolitūdes traģēdijas piemiņas memoriālu. Savukārt nepabeigto daudzstāvu ēku plānots pabeigt un pārdot tajā dzīvokļus.

“Nav tā, ka neviens negribēs pirkt dzīvokļus šajā ēkā. Nekustamo īpašumu darījumu mākleri mums ir apliecinājuši, ka visās ap traģēdijas vietu esošajās deviņstāvu ēkās visu laiku notiek darījumi un cilvēki iegādājas dzīvokļus šajā vietā,” sacīja Keskūla. Viņš arī piebilda, ka pagaidām esot pāragri runāt par to, vai ēkas īpašnieks mēģinās savas tiesības aizstāvēt tiesas ceļā.

Savukārt Burovs uzsvēra, ka Rīgas pašvaldībai ir tikai viens mērķis – nojaukt šo nepabeigto ēku kopā ar pazemes autostāvvietu, lai šajā vietā izveidotu piemiņas memoriālu. “Domāju, ka arī rīdzinieki mums piekritīs, ka traģēdijas vietā nav iespējama komercdarbība un dzīvokļu tirdzniecība,” sacīja Burovs.

Patlaban nams Priedaines ielā 20 sastāv no zemesgabala 10 065 kvadrātmetru platībā un nepabeigtas dzīvojamās mājas. Rīgas pašvaldībai pieder 7340 kvadrātmetru domājamo daļu no visa īpašuma.

Dzīvojamā ēka Priedaines ielā 20, kur 2013. gada novembrī sagruva lielveikals “Maxima”, kā rezultātā bojā gāja 54 cilvēki, pieder “Prana Property”. Tas ir meitasuzņēmums Igaunijas “Coop Pank” (iepriekš “Eesti Krediidipank”).

Pirms tam nams piederēja SIA “Homburg Zolitude”, kas bija attīstītājs visam Priedaines ielas 20 projektam – gan sabrukušajam tirdzniecības centram, gan tam blakus esošajai daudzdzīvokļu mājai. Pērnā gada jūnijā izsolē par 3,9 miljoniem eiro namu ieguva Igaunijas banka “Eesti Krediidipank”, kas bija šī īpašuma ķīlas turētājs.

19.oktobrī uzņēmuma pārstāvji Rīgas domes Vidi degradējošo būvju komisijā prezentēja ideju, kas liecina, ka igauņi nākotnē šajā teritorijā gribētu izbūvēt projektu ar dzīvojamo namu, pazemes autostāvvietām un labiekārtotu parku, kurā atrastos arī memoriāls traģēdijas upuriem. Taču Rīgas dome un Zolitūdes iedzīvotāju pārstāvji tam kategoriski iebilst. Pašvaldības ieskatā tur būtu jābūt tikai memoriālam, bez komerciālās darbības vietām un minimālo apdzīvojamu zonu.

Tā kā 70% īpašuma pieder Rīgas domei, bet atlikusī daļa – “Prana Property”, abas puses oktobra izskaņā vienojās par turpmāku sadarbību, lai vienotos par visām iesaistītajām pusēm labvēlīgāko risinājumu.

0 Komentāru