Rīgas domē, lemjot par 2019. gada budžetu, izceļas asi strīdi par dotāciju “Rīgas satiksmei”

2 komentāri

Rīgas domē šī diena pagāja strīdos par pašvaldības jauno budžetu. Ņemot vērā, ka Rīga ir liela daļa Latvijas, tad pašvaldības makā summas ir iespaidīgas, taču Rīga arī diezgan daudz dzīvo uz parāda. Visvairāk jautājumu par milzīgajām subsīdijām korupcijas skandālā ierautajai “Rīgas satiksmei”. Debates Rātsnamā ceturtdien ir krietni ieilgušas.

Galvaspilsētas budžeta apstiprināšanas sēde sākās pusdienlaikā ar formālu opozīcijas lūgumu atlikt lemšanu. Iemesls – no deputātiem tiekot slēptas ziņas par galvaspilsētas patieso finanšu situāciju.

“”Rīgas satiksmes” piešķirtā dotācija joprojām ir definēta kā komercnoslēpums. Un tad patiesībā var jau visu pašvaldības budžetu definēt kā komercnoslēpumu, ko tad mēs te sēžam,” norādīja domes deputāts Mārcis Kūlis (JKP).

Šis lūgums ātri vien tika noraidīts. Pēc tam ar referātu par pašvaldības finansēm uzstājās domes galvenā finansiste. Plānots, ka galvaspilsētas budžeta ieņēmumi šogad pārsniegs 972  miljonus eiro, bet izdevumi būs miljards un 83 miljoni, tādējādi veidojot 110 miljonus eiro jeb aptuveni 11% lielu deficītu.

Pie tribīnes atbildēt uz opozīcijas jautājumiem nāca arī citi ierēdņi, piemēram, bēdīgi slavenās “Rīgas satiksmes” pašreizējais vadītājs Ernests Saulītis. “Rīgas satiksmei” šā gada domes budžetā paredzēta 130 miljonus eiro dotācija, kaut gan sākotnēji tā prasīja 139,8 miljonus eiro. Saulīša atbildes uz deputātu jautājumiem gan lielu skaidrību neviesa.

Pēc tam sekoja mēra un vicemēra uzrunas. Tajās viņi paši sevi uzslavēja par to, cik daudz ielu, skolu un slimnīcu remontēt plānots šogad, kā arī skaidrojās, kādēļ “Rīgas satiksmei” vajagot dotāciju.

“Budžetā 130 miljoni, no kuriem 110 miljoni ir kompensācija ir par visiem rīdziniekiem, kuri izmanto sabiedrisko transportu bez maksas. Bērni, invalīdi, pensionāri. Šī ir sociāla programma. Šis ir budžets, par kuru nav kauns balsot,” sacīja Ušakovs.

Paredzams, ka domē valdošā koalīcija paliks vienota un 2019. gada budžets tiks apstiprināts. Tomēr, ja debates ieilgs vēl vairāk, balsojumu varētu pārcelt arī uz piektdienu, kad domei plānota ārkārtas sēde, kurā apstiprināt jauno pilsētas vicemēru Vadimu Baraņņiku no “Saskaņas”.

 
2 komentāri