Rīgas dome jau trešo reizi maina kārtību, kādā deputāti var uzdot jautājumus

2 komentāri
Rīgas dome jau trešo reizi maina kārtību, kādā deputāti var uzdot jautājumus
Foto: f64

Rīgas dome dažu mēnešu laikā jau trešo reizi mainījusi kārtību, kādā deputāti var uzdot jautājumus domes sēdē. Jaunā kārtība paredz, ka turpmāk katrs deputāts iztaujāšanai varēs veltīt desmit minūtes.

Domes opozīcija lēmumu joprojām kritizē, uzskatot, ka tas ierobežos deputātu iespējas aizstāvēt savu vēlētāju intereses. Tikmēr Rīgas mērs Nils Ušakovs uzskata, ka opozīcijai jautājumi vajadzīgi tikai, lai gatavotos Saeimas vēlēšanām. “Saskaņas” līderis gan pats tajās nestartēšot.

Ušakovs jau divas reizes neveiksmīgi mēģinājis mainīt pašvaldības nolikumu, lai, kā pats saka, mazinātu opozīcijas radīto haosu domē. Marta sākumā pieņemtie grozījumi ļāva vienam deputātam uzdot tikai trīs jautājumus. Kad Pašvaldību lietu ministrija priekšlikumu atzina par nedemokrātisku, Ušakovs piedāvāja ierobežot jautājumu sesiju līdz 20 minūtēm. Taču arī šai idejai atklājās trūkumi.

“Mēs ļoti labi redzam, ja jautājumu uzdošanas laika ierobežojums atteicas uz visiem deputātiem, tad viens deputāts no tām 20 minūtēm var izmantot 18, bet visiem pārējiem atliek divas. Tas, protams, nebija ideāls risinājums,” atzīst Ušakovs.

Šodien prezentētais priekšlikums: katram deputātam ļaut jautājumus uzdot desmit minūtes, pēc Ušakova domām, ir ilgi meklētais līdzsvars starp demokrātiju un kārtību pašvaldībā: “Ja mēs rēķinām tikai opozīcijas deputātus, tas nozīmē, ka par katru lēmumprojektu deputāti var uzdot jautājumus 4,5 stundas.”

Ušakova iniciatīva opozīciju gan pamatīgi nokaitināja. Tā vietā, lai piešķirtu opozīcijai kaut vienu amatu pašvaldībā, Ušakovu nodarbinot jautājumi, kā tai aizbāzt muti.

“Vai neesat plānojis sadarboties ar citiem domes deputātiem, ne tikai ierobežot viņu tiesības jautāt?” mēram vaicāja opozīcijas deputāts Jānis Bordāns (JKP).

“Es nedomāju, ka mums vajadzētu skriet par domes koridoriem un ķert opozīcijas deputātus, lai viņus ieliktu par kādas komitejas vadītāju. Pirms vēlēšanām Jūs esat skaidri pateikuši, ka ar mums kopā neko nedarīsiet!” – tā Ušakovs.

Atbildot uz pārmetumiem, Ušakovs paziņoja, ka vienīgais iemesls, kāpēc opozīcijai tā rūp uzdot jautājumus, ir vēlme tikt sadzirdētiem pirms Saeimas vēlēšanām, kurās atšķirībā no Saskaņas līdera daudzi plānojot piedalīties.

Pēc vairāk nekā stundu ilgas konfrontācijas grozījumi nolikumā tika apstiprināti. To, vai izmaiņas pilnvērtīgi darbosies, tagad būs atkarīgs no Nacionāls apvienības politiķa Kaspara Gerharda vadītās Pašvaldību lietu ministrijas, kurai par tiem būs jādod atzinums.