Rīgas dome ēku Zolitūdes traģēdijas vietā definē kā graustu un draud nojaukt piespiedu kārtā

1 komentārs
Rīgas dome ēku Zolitūdes traģēdijas vietā definē kā graustu un draud nojaukt piespiedu kārtā
KASPARS KRAFTS, F64

Nākamnedēļ apritēs pieci gadi pēc lielākās traģēdijas Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas – kad Zolitūdē, sabrūkot lielveikalam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, kā arī vairāki desmiti tika ievainoti. Tomēr joprojām nav skaidrs, kas notiks ar daudzstāvu graustu traģēdijas vietā. 

Piecus gadus pēc Zolitūde traģēdijas joprojām nav skaidrs, kas notiks ar daudzstāvu māju, kas slejas tepat blakus.

Priedaines iela – vietā, kur 2013. gada 21. novembrī sabruka lielveikals “Maxima” un dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Šeit izveidota neliela piemiņas vieta, bet virs teritorijas joprojām slejas šis daudzstāvu nams.

Par šo ēku šodien sprieda Rīgas domes Vidi degradējošo būvju komisija. Deputāti biju uzdevuši ēkas līdzīpašniekam – Igaunijas uzņēmumam “Prana Property” – līdz šodienai novērst fasādes dekoratīvā pārsega bojājumus, kā arī apsekot būves tehnisko stāvokli.

Nekas no tā gan nebija izdarīts. “Prana Property” informēja, ka turpinās sarunas ar iespējamiem ēkas apsekotājiem, savukārt jaunais fasādes segums tiekot uzstādīts. Par to, ka darbi Priedaines ielā notiek, TV3 Ziņas pārliecinājās, nedaudz vēlāk ierodoties Zolitūdē.

Deputāti nebija mierā ar prasību neizpildi, tāpēc namam atkārtoti piemērots grausta statuss, kā arī – paaugstinātā nekustamā īpašuma nodokļa likme. Tādējādi par namu nodokļos ik gadu vajadzēs maksāt 23 000 līdzšinējo 11 500 vietā.

Vienlaikus deputātiem bija jautājumi par ēkas likteni vispār. “Rīgas dome jums priekšlikumu deva nojaukt šo ēku un ņemt vietā citu zemes gabalu. Iedzīvotājiem tas ir neētisks objekts. Kāpēc jūs nepieņemat šo priekšlikumu, ja jūs sakāt, ka ar to pelnīt negribat?” vaicāja Rīgas domes deputāte Marija Balcere (JKP).

Igauņu uzņēmēji iepriekš piedāvāja traģēdijas vietā izbūvēt dzīvojamu namu ar pazemes autostāvvietām un labiekārtotu parku, kur būtu piemiņas vieta traģēdijas upuriem. Savukārt Rīgas dome un Zolitūdes iedzīvotāju pārstāvji kategoriski uzstāj, ka tur jābūt tikai memoriālam. Pašvaldības piedāvājumam namu atpirkt uzņēmums arī nav piekritis, uzskatot piedāvāto cenu par zemu.

“Es negribētu šajā sanāksmē komentēt šo jautājumu. Pavēstē, kuru saņēmām, bija minēta cita šodienas sarunas tēma. Varu tikai pateikt, ka jautājums ir procesā,” sacīja “Prana Property” pārstāvis Rauls Keskūla.

“Es aicinu jūs patiešām aizbraukt uz turieni, pastāvēt kaut kur malā un paskatīties acīs cietušajiem cilvēkiem, kuri stāv pie piemiņas vietas. Tad varbūt jums būtu vieglāk pieņemt šo lēmumu un saprast šo situāciju,” pauda RD Pilsētas īpašuma komitejas priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

Dome gatava namu nojaukt piespiedu kārtā un tiesāties ar līdzīpašniekiem. Šim jautājumam gan paredzēts pieķerties 1. martā.

1 komentārs