Rīgas dome atsakās pagarināt iedzīvotājiem izdevīgo esošo atkritumu apsaimniekošanas līgumu darbību

13 komentāri

Joprojām nav skaidrs, kurš no nākamās nedēļas vedīs rīdzinieku atkritumus. Par spīti Konkurences padomes (KP) lēmumam neļaut Rīgas domei slēgt līgumu ar uzņēmumu “Tīrīga”, galvaspilsētas mērs Oļegs Burovs ir noskaņots caur tiesu panākt atkritumu monopola izveidi Rīgā. Dome arī nevēlas turpināt pašreizējos atkritumu apsaimniekošanas līgumus.

KP pirmdien bloķēja Rīgas atkritumu monopola – uzņēmuma “Tīrīga” – darbības uzsākšanu, jo sākta izmeklēšana saistībā ar aizdomām par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Vienlaikus Rīgas domei tiek prasīts saglabāt pašreizējo konkurences stāvokli tirgū, atsaucot uzteikumus par esošo līgumu spēka zaudēšanu 15. septembrī.

Burovs otrdien pie sevis bija izsaucis četru Rīgas atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu vadītājus. Divi lielākie no tiem – “Clean R” un “Eco Baltija”, kas kopā savāc ap 80% rīdzinieku atkritumu, apliecināja, ka ir gatavi turpina vecās saistības.

“Jā, mēs to esam darījuši vairāku gadu griezumā, un es neredzu nekādu problēmu to arī svētdien turpināt darīt. Tehniski esam spējīgi apkalpot gan savus vecos līgumus, gan paņemt daļu no tiem, kas paliks bez līgumiem, ja tāda situācija rodas,” atzina “Eco Baltija” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts.

“Mūsu skatījumā, galvenais ir pakalpojuma nepārtrauktības nodrošināšana. No “Clean R” puses varu apliecināt, ka mēs esam tam gatavi, un uz šo brīdi “Clean R” jau apsaimnieko vairāk nekā 70% Latvijas iedzīvotāju. Mēs bijām pieņemšanā pie Burova kunga, kur arī rakstiski esam apliecinājuši savu tehnisko gatavību pakalpojumu sniegt arī turpmāk,” norādīja uzņēmuma izpilddirektors Valērijs Stankēvičs.

Šaubas par gatavību turpināt atkritumu izvešanu pauduši abi mazākie apsaimniekotāji – “Lautus” un “Pilsētvides serviss”. Taču to kopējais savākto atkritumu apjoms ir niecīgs – ap 10%, un pārējie uzņēmumi pauduši gatavību to pārņemt. Neatkarīgi no tā Rīgas dome nav gatava samierināties ar KP lēmumu neļaut izveidot monopolu.

“Mēs uzskatām, ka mums ir taisnība un, ko mums vairākkārt ir norādījusi VARAM, monopols nav pārkāpums,” uzsvēra Rīgas mērs.

Dome arī nolēmusi pretoties pagaidu risinājumam, pagarinot darbību esošajiem līgumiem, kuros atkritumu izvešana tarifs ir līdz pat 70% lētāks nekā monopolista piedāvājumā. Burovs uzskata, ka steigā jāorganizē jauna sarunu procedūra, lai meklētu jaunus apsaimniekotājus. “Atbilstoši Latvijas likumdošanai mēs nevaram pateikt, lūdzu, turpiniet līguma izpildi. Nē, šeit ir nepieciešama jauna sarunu procedūra!”

“Likumdevējs ir pieņēmis nozares regulējumu – atkritumu apsaimniekošanas likumu un likumu par to, ka konkurenci nedrīkst kavēt un ierobežot. Valsts, iestājoties ES, ir uzņēmusies pienākumu nodrošināt konkurenci tur, kur tā ir nodrošināma, kur tiek veikta saimnieciskā darbība. Līdz ar to mēs nesaskatām šo argumentu kā pilnīgi pamatotu,” akcentē KP Juridiskā departamenta direktors Valentīns Hitrovs.

Jāpiebilst, ka Burovs nevarēja atbildēt uz jautājumu, cik iedzīvotājiem būtu jāmaksā, ja šobrīd steigā būs jāmeklē jauns atkritumu apsaimniekotājs. Tāpat viņš nevarēja pateikt, cik pretendentu piedalīsies sarunu procedūrā. Tikmēr Konkurences padome sola sodīt Rīgas domi, ja nākamnedēļ konkurence tirgū tiks ierobežota.