Rīgas cirka kolektīvam piedāvā kļūt par ceļojošo cirku

Komentāri

Daudziem kopš bērnības zināmais Rīgas cirks, par kura drošību bija bažas jau kopš pagājušā gada pavasara, šonedēļ kā cilvēkiem bīstams tika slēgts. Skatītājiem tiek atdota nauda par biļetēm, tiek lauzti līgumi ar māksliniekiem. Bet – kas notiks tālāk?

Dresētājai no Beļģijas Rafaelai rīts sākas ar voljeru un būru tīrīšanu. Deviņi papagaiļi, desmit suņu un trīs zirgi pašlaik dzīvo Rīgas cirka ēkā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Suņiem ir plašs voljers, bet katram no zirgiem – atsevišķs bokss. Triju cilvēku ģimenes pastāvīgā dzīvesvieta ir karavāna. Māju ierastajā izpratnē viņiem nav.

Rīgas cirka otrajā stāvā atrodas hostelis viesu māksliniekiem. Te ir 20 istabiņas, kas ir tikko izremontētas. Jo tieši šajā cirka daļā bija ugunsgrēks.

Pēdējā laikā Rīgas cirks ir sadalīts divās daļās – degušajā un brūkošajā. Otrajā jau kopš rudens ne skatītāji, ne darbinieki atrasties nevarēja.

Fasādes siena ir nosēdusies. Bīstamajās telpās grīda un griesti ir sašķiebušies.

Rīgas cirks ir uzbūvēts tālajā 1888. gadā no dzelzceļa sliedēm. Talantīgais arhitekts Jānis Fridrihs Baumanis un apsviedīgais komersants Alberts Salamonskis paveica tajos laikos gandrīz neiespējamo – gada laikā uzbūvēja ēku ar lielu kupolu.

Rīgas cirka namā varēja satilpt līdz pat 1700 skatītājiem, un tā bija pirmā masu atpūtai domātā modernā celtne pilsētā. Tieši tur 19. gadsimta beigās rīdzinieki pirmo reizi skatījās kustīgās bildes un pat kinofilmu, kuru no Parīzes bija atveduši leģendārie brāļi Lumjēri.

Starp karu Latvijā cirks bija viens no rīdzinieku iecienītākajiem izklaides veidiem, bet ēkā notikuši pat politiski pasākumi. Spilgtās afišas atgādina par cirka uzplaukumu padomju gados, kad izrādes tur notika visu gadu. Taču pēdējās desmitgadēs cirka spožums burtiski drupa acu priekšā.

Pēc 128 gadiem ēka tiek slēgta apmeklētājiem. Būvniecības ekspertu slēdziens pēc atkārtotām pārbaudēm nav atstājis citas izvēles iespējas.

Foto:

Rīgas cirka ēka kapitālo remontu nav redzējusi pēdējos 50 gadus. Kā skaidro Kultūras ministrijā, cirkā ēkā netika veikti nekādi ieguldījumi, jo vairāk nekā 20 gadus ilga tiesvedības par īpašumtiesībām un tikai pirms mēneša Rīgas apgabaltiesa pasludināja, ka cirks pieder valstij un nu tas ir Kultūras ministrijas pārziņā.

Kultūras ministre Dace Melbārde uzskata, ka ir jāveic pilnīga ēkas renovācija. Tuvākajā laikā ministrija sola uzsākt ēkas padziļinātu izpēti. Bet pēc tam tikšot izstrādāts projekts, pamatojoties uz kuru, tad varēs valdībā lūgt naudu tā realizācijai. Ēkas izmantošanas mērķis gan acīmredzot nemainīsies.

Cirka vadībai ir uzdots izstrādāt jaunu attīstības stratēģiju. No tās arī būs atkarīgs, vai un cik lielu finansējumu cirks varētu saņemt no valsts. Pašlaik tie ir 300 tūkstoši eiro gadā.

Cik maksās ēkas renovācija, un cik ilgi tā ilgs pagaidām nav skaidrs. Kultūras ministre piedāvā cirka kolektīvam apsvērt ideju kļūt par ceļojošo cirku.

Tikmēr Rīgas cirka direktorei Lolitai Lipinskai padomā ir liela apsildāma pagaidu telts. Tāda, kādu savulaik uzstādīja Minskā Baltkrievijas valsts cirka vajadzībām, arī uz remonta laiku.

Bet pašlaik cirka vadītāju nodarbina kas cits. Ir jāatmaksā cilvēkiem nauda par biļetēm. Jāpieņem lēmums par darbinieku atbrīvošanu – līdz šim pastāvīgi šeit strādā 25 cilvēki.

Būs arī jāvienojas ar 18 viesmāksliniekiem no Kolumbijas, Kubas, Beļģijas, Vācijas, Rumānijas un Moldovas. Paredzēts, ka mākslinieki paliks Rīgas cirkā uz līgumā paredzēto laiku. Un par dīkstāvi saņems to pašu naudu, kā par izrādēm.

Cirka direktore neslēpj rūgtumu. Viņasprāt, cirka slēgšana ir padarīta par paraugdemonstrējumu. Lolita Lipinska ir pārliecināta: par to, ka pastāv iespēja aizliegt izmantot ēku pavisam, būvniecības birojs viņu būtu varējis informēt savlaicīgāk.

Brīdinot, lai cirks nesāk februārī jauno programmu un neaicina viesmāksliniekus. Tagad līgumi noslēgti, biļetes pārdotas, bet izrādes notikt vairs nevar, jo to aizliedz negatīvais biroja ekspertu lēmums.

Pašlaik ēka ir slēgta publiskiem pasākumiem. Darbinieki un viesmākslinieki tajā drīkst atrasties.

Tomēr pēc LNT rīcībā esošas informācijas, nākamnedēļ Būvniecības valsts kontroles birojs plāno pieņemt lēmumu par pilnu aizliegumu ekspluatēt cirka ēku. Un tas var nozīmēt, ka visus cilvēkus nāksies no turienes izlikt ārā pavisam.

Skaties video!

Lasi vēl