Rīgas Centrāltirgus “pazemes pilsētiņu” sagaida pamatīgs remonts

0 Komentāru

Pat tie, kuri regulāri apmeklē Centrāltirgu, visticamāk, nezina, ka zem tirgus atrodas plašs pagrabu tīkls – gandrīz mazas pilsētiņas izmērā. Tas uzbūvēts pirms nepilniem 100 gadiem: protams, ka šis tas kopš tā laika ir remontēts, bet nākamajos gados iecerēta pavisam pamatīga rekonstrukcija. Kā izskatās tirgus pazemē?

Centrāltirgus pagrabu kopējā platība ir divi hektāri, telpas īrē tirgotāji. Te ir istabas gaļas sadalīšanai, zivju uzglabāšanai, cīsiņu ražotne, milzīgi ledusskapji, saldētavas.

Maksimālā temperatūra ir +4 grādi. Pagrabus izbūvēja 1920. gados. Atšķirībā no citu valstu tirgiem, kur pagrabos vēsumu nodrošināja ar ledus klučiem, Rīgā tika ievilkta tolaik moderna amonjaka dzesēšanas sistēma. Tagad pa milzu caurulēm plūst freons, kas nodrošina saldētavu darbību. Laika zobs pagrabus ir skāris – sevišķi, komunikācijas sadaļas. Pazemes pagrabu pārbūves projekta kopējais budžets ir 13,35 miljoni eiro, no kuriem ERAF nodrošinās 2,75 miljonus eiro, pārējo valsts un pašvaldība.

“Tiks veikta rekonstrukcija tramvaja sliedēm, kas atrodas virs mums. Līdz ar to mums tika piedāvāts veikt remontus pagrabos. Pilnībā rekonstruēs pievadceļus, rampu. Mainīsim, izņemot Sakņu paviljonu,visus pārējos liftus, četrus,” saka AS “Rīgas Centrāltirgus” pārstāvis Aleksandrs Šuņins.

Kanālmalas ir sliktā stāvoklī – apdrupušas sienas, rūsa. Sakņu paviljonā izvietotajās vizualizācijas tāfelēs var apskatīt, kā tad nolaistā tirgus daļa izskatīsies pēc remontiem. Centrāltirgu kanālmalas infrastruktūras un publiskās ārtelpas sakārtošanas projekta kopējās izmaksas tiek lēstas 16,65 miljonu eiro apmērā. 2,42 miljonus eiro plānots piesaistīt no ERAF, 1,9 miljonus eiro piešķirs valsts, bet 12,32 miljonus – pašvaldība.

Pagrabos strādājošie ir iegrimuši savā ikdienas ritmā, un intervijas sniegt nevēlas. Runātīgāki ir tirgotāji. Viņi labprāt redzētu tirgū arī citus uzlabojumus.

“Durvis vajadzētu ielikt! Lai te būtu siltāk ziemā. Ziemā te ir ļoti auksti. Galvenais, ka vitrīnas ir nomainītas, pārējo visu varam pieciest,” norāda pārdevēja Rosma.

“Tirgū vairs sen nav kā kādreiz bija. Bet vismaz uz svētkiem cilvēki te atbrauc. Bet es neesmu pārliecināts, ka veikaliem iet labāk,” prāto pārdevējs Oļegs.

Pārbūvētajā teritorijā plānots izveidot vēsturisko ekspozīciju, izbūvēt kuģīšu piestātni Kārļa baseina kanālmalā un radīt iedzīvotājiem un pilsētas viesiem pieejamu kultūras un atpūtas telpu.
0 Komentāru