Rīgas Centrālajā stacijā veiks trīsdimensionālus uzmērījumus

Pievienot komentāru
Rīgas Centrālajā stacijā veiks trīsdimensionālus uzmērījumus
Foto: Sabīne Zvirbule / Skaties.lv

Gatavojoties “Rail Baltica” būvniecībai, Rīgas Centrālajā stacijā ir uzsākta vērtīgo kultūrvēsturisko vērtību apzināšana un to trīsdimensionāla uzmērīšana.

Tagadējā dzelzceļa stacija pamatīgu pārbūvi piedzīvoja 2002. gadā. Tolaik daudz netika domāts par 60. gadu stacijas saglabāšanu. Pēc “Origo” būvniecības palicis nav daudz, taču nu ir jāglābj, kas ir palicis. Piemēram, neona uzraksts “Rīga”.

“Es pieņemu, ka tas varbūt bija pirmais neona uzraksts Rīgā, jo 60. gados tas neons parādījās, un tas, kā tas šobrīd izskatās ar tām caurulītēm, tas ir stipri autentiski,” atklāj SIA ”Arhitektoniskās izpētes grupa” valdes priekšsēdētāja Baiba Eglāja.

Viņas kolēģi ar īpašu aparatūru uzmērīja vairākus saglabājamus objektus Rīgas Pasažieru stacijā. Piemēram, terakota grīda, pa kuru kādreiz staigāja tikai Rīgas augstākās sabiedrības viesi, koka durvis un arī dzelzceļa pārvads Gogoļa ielā, kas būvēts 1913. gadā. Būvējot jauno staciju, tas tiks saglabāts.

Eiropas dzelzceļa līniju pārstāve norāda, ka saglabājamās vērtības tiks iekļautas jaunajā stacijā, kur tagadējās stacijas vēsturiskos elementus apvienos ar uzlabojumiem stacijas apmeklētāju ērtībai.

Tā būs sadarbība projektēšanas laikā, projektēšana vēl nav sākusies, mēs laicīgi apzinām šīs lietas, tad, kad sāksies, tiks meklēts labākais risinājums, kas būs atbilstošs pasažieriem,” uzsver “Eiropas dzelzceļa līnijas” pārstāve Ilze Lukstiņa.

Pārbūve dzelzceļa stacijā sāksies jau nākamajā gadā, būvdarbi, galvenokārt, notiks sliežu teritorijā, stacijas laukuma pusē viss saglabāsies tagadējā izskatā, arī stacijas pulkstenis paliks. Vēsturisko vērtību apzināšana un uzmērīšana visā “Rail Baltica” maršruta garumā turpināsies līdz rudenim. Uzmērīto objektu modeļi tiks saglabāti Latvijas dzelzceļa arhīvā, kur tie vienmēr būs pieejami pētniekiem un arhitektiem, kas uzmērītos objektus varēs iestrādāt jaunajā projektā.