Rīgas centrā plānota kārtējā ciršana – šāds liktenis draud trīs kokiem pie Aizsardzības ministrijas

2 komentāri
Rīgas centrā plānota kārtējā ciršana – šāds liktenis draud trīs kokiem pie Aizsardzības ministrijas
Foto: Jānis Zariņš, Tv3 Ziņas

Koku ciršana Rīgas centrā allaž bijis sāpīgs temats. Tagad pamatīgu viļņošanos izraisījusi iecere nozāģēt dažus kokus pie Aizsardzības ministrijas ēkas. Ministrija akcentē, ka koki ir veci un bīstami, bet mūsu uzrunātais eksperts tam nepiekrīt un stāsta, – Rīgas centrā koku ir pārāk maz. Tematu turpina Jānis Zariņš.

Pie Aizsardzības ministrijas ēku kompleksa Elizabetes un Slokas ielas stūrī šobrīd zaļo vairāki koki un krūmi, tomēr lielākos no tiem plānots nozāģēt. Tas galvenokārt pamatots ar drošības aspektiem.

Par ciršanu tiek rīkota publiskā apspriešana. Informatīvajā plakātā akcentēts, ka galvenais koku likvidēšanas iemels ir pārredzamības nodrošināšana pie valsts aizsardzības nozīmes objekta. Ierēdņi uzsver, ka runa vairāk ir par gājēju drošību.

“Šis jautājums tika aktualizēts, jo viens no šiem kokiem ir avārijas stāvoklī, ir attiecīgi vidus izpuvis, otrs koks ir slīpi un ir pie pamatiem, un nav droša situācija, un trešais koks ir tūja, kas traucē gājējiem,” saka Aizsardzības ministrijas Valsts sekretārs Jānis Garisons.

Aizsardzības ministrijā stāsta, ka lēmums par koku ciršanu vēl nav pieņemts. Šobrīd tiek gaidīts iedzīvotāju viedoklis. Rīgas pilsētas būvvaldē attieksmi pret plānoto koku ciršanu pauduši jau vairāk nekā 150 cilvēku. Aktīva diskusija notiek arī sociālajos tīklos. Koku ciršanai pretinieku ir daudz.

“Man jau sākumā bija skaidrs, ka bērzs ir nocērtams, ka tas ir pārāk tuvu ēkas pamatiem, savukārt, goba ir tālu no ēkas un liekas tur viss varētu būt kārtībā. Tur ir jārunā ar arboristiem, lai viņi pasaka, vai koku var vai nevar saglabāt,” norāda biedrības “Pilsēta cilvēkiem” pārstāvis Oto Ozols.

Koku eksperts Edgars Neilands konkrēto gobu pirms dažiem gadiem ir apsekojis un uzskata, ka tā mierīgi varētu turpināt augt: “Tādi lielkoki ir pat vairākus desmitus tūkstošus eiro vērti, un tiem iemesliem, kāpēc viņus nocērt, ir jābūt ļoti argumentētiem un pamatotiem. Ja mēs paskatāmies pilsētas centrā, cik ir lieli koki uz iedzīvotāju skaitu vai platību, tad Rīgā tie ir nepietiekami.”

Tikmēr biedrība “Pilsēta cilvēkiem” vērš uzmanību uz vēl vienu gadiem ilgu neizdarību – turpat Aizsardzības ministrijas otrā pusē liepu alejā joprojām ir divas tukšas vietas.

2 komentāri