Rīgas centrā izauguši simtiem lāčpurnu; sēņu eksperti ko tādu redz pirmo reizi

5 komentāri
Rīgas centrā izauguši simtiem lāčpurnu; sēņu eksperti ko tādu redz pirmo reizi
Foto: Flickr.com / Ken Bosma

Neparasts skats šobrīd vērojams Rīgas kanāla malā, kas pārsteidzis pat pieredzējušus sēņu pētniekus. Pie Bastejkalna šopavasar no zemes izspraukušies vairāki simti lāčpurnu. 

Tikai pirms dažām dienām Latvijas Dabas muzeja mikologi, nejauši steidzoties gar Bastejkalnu, atklāja, ka pašā Rīgas centrā no zālāja rēgojas neskaitāmi daudz lāčpurnu.

Parasti šīs sēnes, kuru cepurīte pēc skata atgādina gan degunu, gan bišu šūnas, aug dārzos un parkos. Taču redzēt vienkopus tik daudz šo pavasara velšu ir liels retums.

Redzētais pārsteidza pat pieredzējušo mikoloģi Initu Dānieli, un viņa apgalvo, ka ko tādu nav redzējusi arī ārpus galvaspilsētas.

Latvijas Dabas muzeja mikoloģe Inita Dāniele

Tādu skatu es laikam nebiju redzējusi dzīvē, un šeit ir sākums, šeit ir tie pirmie lāčpurni, un te vēl līdz tam kokam, līdz nākamajam, patiešām te ir vairāki simti, saskaitīt nav iespējams.

Izrādās, ka šo sēni droši var saukt par murķeli – līdzīgs nosaukums ir gan latīņu, gan vācu, gan angļu valodā, taču dažkārt par murķeļiem dēvē arī pavisam indīgas pavasara sēnes.

Ņemot vērā, ka gada laikā sēņu sporas spēj apceļot pasauli, iespējams, tamdēļ (šobrīd) Rīgas kanāla malā pie Bastejkalna apmēram 50 metru garumā šobrīd atrodami lāčpurni. Sēne ir bez specifiskas smaržas, un mikologi pat saka, ka dārzos augušās var izmantot uzturā.

Iespējams, sēnes Rīgas kanāla malā esot augušas jau gadu gadiem, bet neviens tās iepriekš nebija pamanījis.

Mikologi norāda, ka lāčpurnus bieži jauc ar priežu mežos sastopamajām bisītēm, kuras gan ir tumšākas un tām nav izteiktas rievas. Turklāt šogad slimnīcās jau nonākuši pirmie pacienti, kuri saindējušies ar pavasara sēnēm, tās pareizi neapstrādājot.
5 komentāri