Rīgas atkritumu monopollīgumu ieguvušais “Eco Baltia vide” un “Clean R” kopuzņēmums nepiekrīt KP, ka tam būtu jāziņo par apvienošanos

4 komentāri

Rīgas atkritumu apsaimniekotāji otrdien sīkāk iepazīstināja ar saviem nākotnes plāniem. Paredzams, ka turpmākos 20 gadus atkritumu izvešana Rīgā būs monopolizēta un arī būtiski dārgāka. Pagaidām gan vēl nav līdz galam skaidrs, vai vērienīgās pārmaiņas nenobremzēs Konkurences padome (KP).

Līdz ar to turpinās domstarpības starp KP un komersantiem, kuri uzvarējuši vērienīgajā Rīgas atkritumu apsaimniekošanas iepirkumā. Konkrētais “Getliņi EKO” publiskās-privātās partnerības iepirkums ir patiesi grandiozs. Teju 700 miljonu eiro, lai nodrošinātu nākamajos 20 gados atkritumu apsaimniekošanu galvaspilsētā.

Rīgas un Stopiņu pašvaldībai piederošais uzņēmums “Getliņi EKO” iepirkuma kārtībā nolēmis šo publiskās privātās partnerības līgumu slēgt ar kompāniju “CREB Rīga” – to dibinājuši divi no lielākajiem atkritumu apsaimniekotājiem – “Eco Baltia vide” un “Clean R”, aiz kura redzami ekspremjera Andra Šķēles biznesa partneru vārdi.

“Getliņu EKO” un “CREB Rīga” kopuzņēmums Rīgā uz 20 gadiem kļūs par monopolistu atkritumu nozarē. Rīgas domes pārstāvji skaidro, ka šis modelis izvēlēts, lai nenoslogotu pašvaldības budžetu ar investīcijām, kuras nepieciešamas Eiropas prasību ieviešanai atkritumu jomā.

Turpmāko 20 gadu laikā vidējā prognozētā atkritumu apsaimniekošanas cena rīdziniekiem būs 20,38 eiro par kubikmetru bez PVN. Atsevišķos gadījumos esot iespēja to palielināt, piemēram, saistībā ar degvielas cenu strauju kāpumu. Konkrēti gan neviens īsti nevarot pateikt, vidēji cik dārgāka rīdziniekiem kļūs atkritumu apsaimniekošana.

Lai gan atkritumu apsaimniekošana kļūs dārgāka, iedzīvotāji izmaksas varēs samazināt, aktīvi šķirojot atkritumus. To izvešana būs par brīvu.

Privātie komersanti gatavojas investēt aptuveni 100 miljonus eiro, lai Rīgā izveidotu infrastruktūru atkritumu apsaimniekošanai, tostarp šķirošanas punktus, savākšanas laukumus un pazemes konteinerus Vecrīgā. Uzņēmēji gan nav gatavi atklāt, cik 20 gadu laikā paredzēts nopelnīt.

Konkrētajam projektam pievērsušies konkurences uzraugi, kuri no abiem uzņēmumiem sagaida ziņojumu par apvienošanos potenciālā monopolistā “CREB Rīga”. Te gan izveidojušās domstarpības starp pusēm un noprotams, ka uzņēmumi to varētu nedarīt.

Ja konkrētie uzņēmumi paziņo Konkurences padomei par apvienošanos, tā vairākus mēnešus to vērtēs un beigās nolems, – to atļaut vai aizliegt. Tas varētu būt šķērslis iecerētajam publiskās privātās partnerības līgumam, bet patlaban starp pusēm vēl turpinās sarunas.