Rīgā spriež par Eiropas nākotni pēc “Brexit”

1 komentārs

Lielbritānijai izstājoties no Eiropas Savienības, visi būs zaudētāji – gan briti, gan Eiropas Savienība. Tā otrdien Rīgā sacīja Luksemburgas ārlietu ministrs Žans Aselborns, kurš ir visilgāk amatā esošais ārlietu ministrs Eiropā. Ar Latvijas amatpersonām viņš pārrunājis ne vien gaidāmās sarežģītās “Brexit” sarunas, bet arī drošības politiku, kas jaunu aktualitāti ieguvusi pēc Donalda Trampa ievēlēšanas ASV prezidenta amatā.

Pagājušā gada 23. jūnijs, kad briti referendumā nobalsoja par Eiropas Savienības pamešanu, nebija laba diena, atzina Aselborns. Tomēr viņš uzsvēra, ka Eiropas nākotne netiks izlemta ne Londonā, ne Vašingtonā. Tas, kāda turpmāk būs Eiropas Savienība, ir tikai pašu dalībvalstu ziņā, norādīja Aselborns.

Žans Aselborns, Luksemburgas ārlietu ministrs

Eiropas nākotne nav atkarīga ne no tā, kurš ir ievēlēts ASV prezidenta amatā, ne no britu premjerministres, jo Lielbritānija savu izvēli jau ir izdarījusi. Tā ir atkarīga no mums. No tādām valstīm kā Latvija un Luksemburga. Mums ir jācīnās par mūsu un nākamo paaudžu labklājību.

Edgars Rinkēvičs, ārlietu ministrs (“Vienotība”)

Mēs esam absolūti vienisprātis – mēs neredzam alternatīvu Eiropas Savienībai. Mēs uzskatām, ka problēmas, kas ir, ir jānovērš un Eiropas Savienība ir jāstiprina.

Vienlaikus abi ārlietu ministri noraidīja jaunievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa kritiku, ka NATO ir novecojusi alianse, uzsverot, ka NATO joprojām ir būtiska Eiropas Savienības un ASV drošībai.

Žans Aselborns, Luksemburgas ārlietu ministrs

Man ir zināma pieredze Eiropas Savienībā. Es neticu, ka ASV interesēs ir vājināt NATO. Zinu, ka Latvijā NATO tiek uztverta citādāk, kā Luksemburgā, bet mums ir nepieciešama spēcīga aizsardzības sistēma. Vārdiem “novecojis” un “NATO” nav nekā kopīga.

Tikmēr Edgars Rinkēvičs par pamatotiem atzina Trampa pārmetumus, ka vien retā NATO dalībvalsts atvēl pietiekamu finansējumu aizsardzībai un atgādināja, ka Latvija neatkāpjas no termiņa, kādā plānots palielināt aizsardzības budžetu.

1 komentārs