Rīgā plāno ieviest tūrisma nodevu

21 komentārs

Nākamnedēļ Rīgas domē vēlreiz uzklausīs iesaistītās puses un pieņems lēmumu par saistošo noteikumu apstiprināšanu jeb plānoto tūrisma nodevas ieviešanu.

Iecerētā tūrista nodeva – viens eiro par katru nakšņošanas dienu. Bet, ja viesis uzturēsies Rīgā ilgāk par 10 diennaktīm – tad ne vairāk kā 10 eiro.

Tūristu skaits galvaspilsētā ir apmēram 3,5 miljoni cilvēku gadā. Tādējādi tiek lēsts, ka ieņēmumi no nodevas arī varētu būt apmēram trīs miljonu eiro.

Ja politiķi spēs vienoties tuvākajā laikā, tūrisma nodeva Rīgā tiks ieviesta pēc pusotra gada. Plānots, ka ieņēmum no tās tiks novirzīti Rīgas tūrisma attīstības biroja (RTAB) uzturēšanai.

Nauda nepieciešama gidu sertifikācijai, infrastruktūras pilnveidošanai, mārketingam, reklāmai un lielo pasākumu piesaistei.

“Tas būtu arī veids un līdzeklis, kā no rīdzinieku pleciem to slogu, kas ir tūrisma un tūrisma veicināšana, mēs pārliktu jau uz pašu tūristu pleciem. Un to ieguvēju būtu gan rīdzinieki, gan paši tūristi, ka mēs spētu no viņu samaksātiem līdzekļiem piesaistīt vēl vairāk, un mums veidotos vēl vairāk viesnīcas, papildus telpas, kur notiek darījumu tūrisms,” skaidro RTAB valdes priekšsēdētājs Guntars Grinvalds.

Ar vairākām nozares asociācijām jau ir noslēgts sadarbības memorands. Nodevas ieviešana tiek vērtēta pozitīvi, bet tikai pie nosacījuma, ka to maksās arī tie, kas pašlaik atrodas pelēkajā zonā.

“Mums ir tāds nosacījums. Rīgas domei, protams, sadarbībā arī ar citām kontrolējošām institūcijām, ir jāpanāk tas, ka šī nodeva tiek iekasēta arī no apartamentiem. Un to mēs redzam kā tādu kompleksu pasākumu, ne tikai nodevas iekasēšana, kas izpildīs Rīgas domes vēlmes, bet nozares mērķi nesasniegs, tā tad šo sektoru sakārtot Rīgā,” piebilst Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas izpilddirektore Santa Graikste.

Tuvākajā laikā paredzētas pārrunas arī ar “Airbnb”, gan ar “Booking” pārstāvjiem. Tajās piedalīsies arī Rīgas Ieņēmumu pārvalde, kam būs uzticēta nodevas administrēšana. To darīs, balstoties uz pieredzi nekustamā īpašuma nodokļa administrēšanā.

“Programmatūra, caur kuru reģistrēsies šie komersanti, kas ar šo tūristu izmitināšanu nodarbojas, tā kā praktiski viss būs elektroniski. Lai minimizētu šīs papildus administratīvās darbības komersantiem un saimnieciskās darbības veicējiem. Maksimāli ejam pretī nozarei, lai nebūtu papildus slogs ar šo visu jauno jomu,” turpina Rīgas domes pašvaldības Ieņēmumu pārvaldes priekšnieks Ilmārs Ziedonis.

Jāpiebilst, ka par tūrisma nodevas ieviešanu Rīgā spriež jau kopš 2017. gada. Tāda jau pastāv daudzās pasaules pilsētās, tajā skaitā arī Viļņā un Kauņā.

21 komentārs