Komentāri
Rīgā piekauti skandalozās izstādes Disidents mākslinieki
FOTO; LETA

Stūra mājas pagalmā izstādē Disidents izveidotās instalācijas, kurā pie krusta piesista lelle, kas dažiem atgādina Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, organizatori saņēmuši draudus un izstādi nolēmuši pārtraukt.

Vakar fiziski tikuši ietekmēti divi izstādes Disidents mākslinieki, kuri tobrīd uzraudzīja ekspozīciju un daļēji tika iznīcināta viena no izstādes mākslinieka Some1 instalācijām, tāpēc izstādes autori nolēmuši Muzeju naktī to neatvērt apmeklētājiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Finansiālu apsvērumu dēļ izstādē nespējam nodrošināt apmeklētāju drošību un veikt nepieciešamos drošības pasākumus pret vakar izteiktajiem mutiskajiem draudiem, tāpēc šodien izstāde-akcija būs slēgta,”  informē izstādes rīkotāji. Par tālāko ekspozīcijas atvēršanu vai neatvēršanu izstādes organizatori informāciju sniegšot “pēc visu lietu un notikumu noskaidrošanas”.

Mākslinieks Some1 skaidro, ka mākslas instalācija Disident pamatideja ir finansiālās jeb materiālās pasaules glorificēšana indivīda ikdienā. “Nepārtrauktā procesā, tiecoties progresu uztvert kā materialitātes triumfu un aizvien mazāk, domājot un redzot pasauli caur garīgo atvērtību, indivīds nonāk līdz pārliecībai par vienīgo, patieso, augstāko spēku – naudu, jeb finansiālo baudu,” stāsta “Some1”.

“Nauda šajā gadījumā ir simboliski atveidota kā krusts, kur pie tā piesistā figūra ir domāta – biznesmenis. Instalācijas ansamblis ietver sevī trīs āmurus un 30 kilogramus naglu, atainojot to kā sērijveida procesu, kurā šie finansiālās baudas upuri ir tik ikdienišķi. Tādējādi, apspēlējot šo paradoksu, kurā indivīda tiekšanās uz progresu caur materiālām vērtībām būtībā viņu paralizē un noved pie regresa, skaidro mākslinieks.

“Incidenti, kad tika saņemti draudi, un pat fiziska izrēķināšanās ar izstādes māksliniekiem un mana mākslas darba iznīcināšana, ir radījuši šoku un neizpratni par mākslas uztveri un vispārējiem demokrātiskiem uzskatiem, ņemot vērā, ka izstādes koncepcija nav veidota politiskā vai radikālā virzienā, bet tieši pretēji – kā garīgi māksliniecisks vēstījums, kas pieļauj bezgalīgas skatītāja interpretāciju iespējas,” uzsver mākslinieks.

Mākslinieks personīgi atvainojas tiem, kas pārprata instalācijā pausto vēstījumu un atveidotās figūras sejas vaibstos saskatīja līdzību ar kaimiņvalsts prezidentu Putinu vai kādu citu sev tuvu cilvēku. Krustā sistās figūras seja esot veidota pēc līdzības ar kādu mākslinieka paziņu, 45 gadus vecu biznesmeni no Itālijas.

“Nožēlojami, ka Rīgas mērs Nils Ušakovs (S) atļāvies paust savu viedokli, ironizējot par problēmu, kura iepriekš skārusi daudzas ģimenes saistībā ar legālajām narkotikām. Mūsuprāt, politika un negācijas ir jānodala, kad runa ir par jebkuras mākslas izpausmēm un veidiem,” teikts izstādes autoru paziņojumā.

Jau ziņots, ka vakar saistībā ar instalāciju Krievijas vēstniecība Latvijā nosūtījusi notu Ārlietu ministrijai un norādījusi, ka sagaida oficiālu atbildi, liecina vēstniecības paziņojums “Facebook.com” lapā.

Izstāde-akcija Disidents Stūra mājā tika atklāta 30.aprīlī.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl