Rīgā pasliktinājusies gaisa kvalitāte; pašvaldība mierina, ka tas nav nekas ārkārtējs

1 komentārs

Rīgas rātsnamā ceturtdien sprieda par kādu galvaspilsētas “galvassāpi”, proti, pēdējās nedēļās būtiski pasliktinājusies gaisa kvalitāte. Atbildīgās institūcijas gan mierina, ka nekas ārkārtējs nav noticis.

Rīgas pašvaldībā uzskata, ka gaisa piesārņojums mēdz būt augsts katru pavasari, un šogad to vēl pastiprina ilgstoši sausais un siltais laiks.

Pasaules Veselības Organizācija (PVO) gaisa piesārņojumu sauc par ceturto lielāko risku veselībai – uzreiz aiz augsta asinsspiediena, neveselīga uztura un smēķēšanas. Daudzus rīdziniekus satraukušas pēdējās nedēļas ziņas, ka gaisa kvalitāte galvaspilsētā pasliktinājusies, turklāt aizvadītajā – Zaļajā ceturtdienā – pieļaujamā norma pārsniegta pat trīs reizes.

Reaģējot uz šīm ziņām, pēc opozīcijas aicinājuma ceturtdien bija sasaukta Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas ārkārtas sēde.

Pašvaldības vides pārvaldes pārstāvji apliecināja, ka gaisa kvalitāte tiešām kļuvusi sliktāka un gan šonedēļ, gan pagājušajā nedēļā pieļaujamās normas pārsniegtas. Pie vainas sausums, vēja ātruma mazināšanās, intensīvā satiksme, putekšņi, būvdarbi, kā arī plašie savvaļas ugunsgrēki Baltkrievijas un Ukrainas pierobežā.

Normu pārsniegumi Zaļajā ceturtdienā neesot tik dramatiski, cik Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) dati, kas uzrādīja pārsniegumu pat par trim reizēm. Kopumā gadā var būt 35 dienas, kad diennakts normu drīkst pārsniegt.

Meteorologi TV3 Ziņām apliecināja, ka dramatiskie dati divas secīgas dienas pirms Lieldienām bijuši vien operatīvi. Datu kvalitātes kontrole notiekot mēneša beigās.

“Šajās dienās tika konstatēts, ka mūsu stacijā ir salauzta šī PM10 mērierīce. Operatīvi tas viss labots, iekārta tagad darbojas. Šīs divas dienas no statistikas, mēnesim beidzoties, tiks brāķētas,” komentēja LVĢMC Gaisa un klimata nodaļas vadītāja Aiva Eindorfa.

Viņa gan atzīmēja, ka arī šonedēļ konstatēti pārsniegumi un līdzīgas problēmas esot katru pavasari. Tomēr šogad līdz aprīlim to ir mazāk nekā gadu iepriekš.

Sagaidāms, ka tuvākajās diennaktīs Latvijā līs un nedēļas nogalē varētu kļūt vēsāks. Tas varētu mazināt putekļu koncentrāciju gaisā.

1 komentārs