Rīgā izsludināts konkurss par Ziemassvētku egļu noformējumu

2 komentāri

Lai arī daudzviet koki vēl ir zaļi, Rīgā sākusies gatavošanās Ziemassvētkiem. Tieši šobrīd ir izsludināts konkurss par trīs galveno galvaspilsētas egļu dekorēšanu.

Kā jau pirmās Ziemassvētku egles dzimtenei pieklājas, Rīgā katru gadu ir pat trīs galvenās egles, turklāt katrai no tām ir oriģinālās rotājums, kas atšķiras no citu Eiropas galvaspilsētu svētku noformējuma.

“Visbiežāk no zariem sastādīti jeb no mazām eglītēm savirpināti, bet pārsvarā visur ir vērojams viens un tas pats. Skaists dekors, svētku noskaņām atbilstoši, virtenes – baltas sarkanas, zaļas, zilas, bet trūkst tās individuālās pieejas,” stāsta Latvijas Dizaineru savienības valdes locekle Anita Grase.

Jau vairākus gadus galvaspilsētā tiek rīkots konkurss Ziemassvētku egļu noformējuma veidošanai 11. novembra krastmalā, Doma laukumā un Rātslaukumā. Un katru gadu mākslinieki un dizaineri meklē arvien jaunus risinājumus, pieļaujot bieži vien vienas uz tās pašas kļūdas.

“Pirmkārt, tās ir proporcijas. 12-14 metrīga egle – katrai ir savs izaicinājums. Tie dekori, katram savi izmēri, kā arī vēl izvietojums. Jo pārsvarā tie ir veidoti vienā izmērā. Un vajadzētu vismaz divos izmēros. Jo viens ir acu līmenis, viens ir skats uz augšu. Un tad vēl kopskats,” saka RDIKSD Pilsētas svētku noformējuma nodaļas vadītājs Guntars Kambars.

Lielākās egļu bumbas sasniedz 30 centimetru diametru. Turklāt katrai vietai – sava specifika. Krastmalā liela transporta intensitāte, tātad eglei ir jābūt tādai, kas ātri paliek atmiņā, ātri pabraucot garām. Turklāt tā atrodas uz vēsturiskas panorāmas fona. Doma laukumā tradicionāli atrodas Ziemassvētku tirdziņš, tāpēc eglei jāsniedz mājīguma sajūta, LED gaismiņām ir jābūt siltā tonī, pēc iespējas tuvāk sveču gaismai. Savukārt Rātslaukumā eglei apkārt atrodas trīs lielas izgaismotas ēkas, aktīvākā no tām – Melngalvju nams. Tas viss un ne tikai māksliniekiem ir jāņem vērā.

“Egle atrodas ārtelpā, varbūt būs sniegs, cerams, tas būs skaisti. Ja ne, tad būs riebīgs slapjš lietus, tātad tiem dekoriem ir jābūt arī izturīgiem,” teic RDIKSD Pilsētas svētku noformējuma nodaļas vadītājs.

Attīstoties tehnoloģijām, arī egļu noformējumā ir pieejami arvien jauni risinājumi. Tiek prognozēts, ka šogad egļu rotājumus veidos no Latvijā ražotā viegla un izturīga poliuretāna.

“Tas ir pilnīgi atkal kaut kas jauns, jo mums ir bijuši ļoti dažādi materiāli, stikls, un plastmasa, organiskais stikls, koks, metāls, protams, gaismas, gaismas, gaismas, un te pēkšņi parādās poliuretāns. Ko var liet formā, tātad to var tiražēt. Ir viens eksemplārs, pēc tam taisām, cik mums vajag. Un varam dekorēt visas pašvaldības,” norāda Latvijas Dizaineru savienības valdes locekle Anita Grase.

Parasti konkursā piedalās padsmit mākslinieku. Visgrūtākais esot rast idejai ekonomiski pamatotu izpildījumu. Jo vienas Ziemassvētku egles noformējuma izmaksas nevar pārsniegt 12 000 līdz 15 000 eiro. Pieteikumi jāiesniedz līdz 13. oktobrim.