Rīgā atklāta jaunuzceltā muzeju krātuve

0 Komentāru
Rīgā atklāta jaunuzceltā muzeju krātuve
RŪDOLFS KRIEVIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Liels notikums kultūras dzīvē – Rīgā atklāta jauna muzeju krātuve, kur savas bagātības drošos apstākļos glabās četri lielākie Latvijas muzeji. Vairāk nekā 30 000 kvadrātmetru platībā vienuviet atradīsies aptuveni divi miljoni priekšmetu. Līdz arī šīs ēkas atklāšanu muzejisko vērtību uzglabāšanas problēma Latvijā esot atrisināta uz nākamajiem 50 gadiem

Jaunā krātuve ir viens no grandiozākajiem būvobjektiem, kuru šogad Latvijā atklāj. Tā būvniecība ilga vairāk nekā trīs gadus un ir izmaksājusi teju 29 miljonus eiro. Trīs stāvu ēkā, kuras platība ir vairāk nekā trīs hektāri, turpmāk savus krājumus glabās četri muzeji – Nacionālās vēstures, mākslas, Kino, kā arī rakstniecības un mūzikas muzejs.

“Mums visiem trim muzejiem ir īpaši būvēta ēka, kur ir nodrošināts viss krājuma glabāšanai, profesionālai aprūpei, restaurācijai vajadzīgie apstākļi. Tas ir klimats, aprīkojums, drošības sistēma. Tad šie jautājumi, šīs rūpes par šo, esot līdz šim pielāgotās telpās, mums ir nost no dienaskārtības,” teic Rakstniecības un mūzikas muzeja direktore Iveta Ruskule.

Katram muzejam ēkā ir nodrošinātas atsevišķas, no citiem muzejiem neatkarīgas telpas – muzeju krātuves, biroja telpas, restaurācijas darbnīcas, noliktavas, kā arī telpas apmeklētāju un atpūtai. Nākotnē krātuvē būs arī izstādes.

“Šeit glabāsies Latvijas māksla, 20. gadsimta otrā puse, mūsdienas. Un arī ārzemju mākslas kolekcija, kas atradās Rīgas pilī, bet pēc ugunsgrēka tika pārvietota uz pagaidu glabātuvēm. Mums būs arī publiski pieejamā zāle, kur mēs rādīsim antīkās pasaules un renesanses tēlniecības nolējumu kolekciju,” stāsta Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce.

Jaunajā ēkā krājumu drošību krātuvēs un restaurācijas telpās nodrošina Baltijā vērienīgākā automatizētā gāzes dzēšanas sistēma. Ēkā ir arī telpas ar īpašām klimata prasībām un aukstuma kameras. Šādas kameras nepieciešamas, piemēram, lai saglabātu trauslākos muzeja krājuma priekšmetus vai Latvijas kino klasikas zelta fondu. Līdz šim viss Kino muzeja krājums bijis izdalīts pa dažādām vietām un glabājies apstākļos, kas kinolentes bojā.

“Es domāju, ka uz nākamā gada otro pusi būs iespēja arī krājumam tikt klāt beidzot šeit vienuviet. Un tā būs unikāla iespēja mums visu beidzot glabāt vienkopus. Pētniekiem tikt klāt pie visa vienuviet, viss glabāsies ļoti labos apstākļos, Un, jā, mūsu krājumam īstenībā tās ir pirmās īstenās mājas, par ko mēs esam ārkārtīgi priecīgi,” pauž Kino muzeja vadītāja Ieva Andžāne.

Tuvākajā laikā četri muzeji uz jaunajām mājām nogādās aptuveni 2 miljonus Latvijas muzeju kolekciju vienību. Muzeji apņēmušies pārcelšanos sākt janvārī, bet pabeigt gada otrajā pusē. Krātuve esot pietiekami liela, lai tuvākos 50 gadus nebūtu jāuztraucas, kur glabāt klāt nākušās muzeju vērtības.

Vairāk par tematu – TV3 Ziņu sižetā

0 Komentāru