Rīgā atceras barikāžu laiku

5 komentāri

Svētdien Doma laukumā Rīgā ar piemiņas ugunskura iedegšanu sākās barikāžu atceres pasākumi, pieminot 1991. gada janvāra notikumus galvaspilsētā.

Arī šodien, atceroties barikāžu laiku, mēs skaidri zinām, ka Latviju mēs sargāsim vienmēr, tā, iededzot barikāžu piemiņas ugunskuru, sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK). Viņa norādīja, ka barikāžu laiks bija īpašs laiks, tas bija viens no likteņlaikiem valsts pastāvēšanās vēsturē un tauta zināja, kas ir jādara. To, kas barikāžu laikā dzima cilvēku apziņā, neviens nekad nav spējis izdzēst un tas paliks uz visiem laikiem, piebilda politiķe.

Mūrniece arī izcēla, ka ikvienu barikāžu dalībnieku vadīja augsta motivācija. “Tā bija personīgā izvēle, ģimenes izvēle un visas tautas kopīga izvēle – sargāt Latviju. Arī šodien, atceroties to laiku, mēs skaidri zinām, ka Latviju mēs sargāsim vienmēr,” sacīja Saeimas priekšsēdētaja.

Mūrniece arī uzsvēra, ka šādi atceres brīži, kad tiek pieminēti un godināti barikāžu laika upuri, kavējoties atmiņās, vērtējot un analizējot, ir ļoti svarīgi. “Tomēr nemainīgi skaidrs ir viens – barikāžu stāsts ir stāsts par mums pašiem,” norādīja Mūrniece.

Saeimas priekšsēdētāja vēlreiz pateicās barikāžu laika dalībniekiem, visiem, kas aizstāvēja Latviju.

“Cilvēki cēlās, lai nosargātu savu brīvību, zemi un valsti. Latvijas likteni janvārī izšķīra tauta. Tā skaidri zināja, kas tai jādara, tā saprata savu spēku, un šis spēks Latvijā ir dzīvs un vienmēr būs dzīvs,” sacīja Saeimas priekšsēdētāja.

Savukārt publiski izplatītajā paziņojumā Valsts prezidents Raimonds Vējonis norādīja, ka katra gada 20. janvāris ir laiks, kas mums vienmēr atgādinās – savas valsts brīvību esam izcīnījuši vienoti pret svešu varu un lejot asinis. Viņš norādīja, ka ir pārliecināts, ka janvāra barikāžu kopības uguns vienmēr stiprinās mūsu valsti un tautu. “Tā vienmēr apliecinās mūsu bērniem un bērnu bērniem mūsu tautas drosmi un varonību, kailām rokām stājoties pretim tankiem un ar ieročiem bruņotiem specvienības OMON kaujiniekiem,” uzsvēra Vējonis.

Prezidents arī norādīja, ka ar savu piemēru tauta var ieaudzināt bērnos un jauniešos tādas vērtības kā pašaizliedzību, vienotību, dzimtenes mīlestību un gatavību vienmēr iestāties par savu valsti.

“Šodien, 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres dienā, kā ik gadu plecu pie pleca Doma laukumā pie ugunskuriem stāvēs cilvēki, kuri paši piedalījās šajos notikumos. Bet viņiem blakus atmiņu stāstos klausīsies jaunieši. Šodien mūsdienu Latvijā aug jauna paaudze, kurai ir zināšanas un prasmes, kā aizsargāt mūsu Latviju. Jo tikai tad Latvijai būs nākotne, ja arī pēc desmit, divdesmit un simts gadiem šeit dzīvos un strādās cilvēki, kas pat visgrūtākajos brīžos nebaidīsies iestāties par mūsu Latviju,” pauda prezidents.

“Lai mums pietiek drosmes, pašaizliedzības un vienotības vienmēr iestāties par savu valsti un tautu! Lai vienmēr mūsu sirdīs dzīva barikāžu aizstāvju – Latvijas varoņu – piemiņa,” novēlēja Vējonis.

1991. gada 13. janvāra vakarā Rīgā sāka celt barikādes, lai aizsargātu Augstākās padomes ēku, televīziju, Daugavas tiltus un citus stratēģiski svarīgus objektus. 16. janvārī sāka aktivizēties OMON vienība, tomēr asiņainākie notikumi risinājās 20. janvārī, kad OMON mēģināja ieņemt Iekšlietu ministrijas ēku.

5 komentāri