Rezerves karavīru mobilizācijas sistēma ir nepilnīga – izdarīti pirmie secinājumi

Komentāri

Novembrī noslēdzās Latvijas vēsturē pirmās rezerves karavīru mācības. Pēc tām Nacionālie bruņotie spēki secinājuši, ka mobilizācijas sistēmā ir vairākas problēmas. Piemēram, daudzus karavīrus nebija iespējams sasniegt, jo viņi nedzīvo savā deklarētajā adresē. Rezervistu iesaukšanu arī apgrūtina tas, ka ne visi vēlas uz mācību laiku ņemt bezalgas atvaļinājumu un nesaņemt atalgojumu. Taču valsts nespēj kompensēt jebkāda lieluma algas.

Pērn oktobrī sākās rezerves karavīru mācības, kuru mērķis bija atjaunot atvaļināto karavīru militārās iemaņas. Tā kā šīs mācības tādas bija pirmās, Nacionālie bruņotie spēki konstatējuši vairākas problēmas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Piemēram, bijušo karavīru iesaukšanu apgrūtināja tas, ka daļa šo cilvēku nedzīvo deklarētajā adresē. No 300 izsūtītajām pavēstēm gandrīz 90 adresātus tā arī nesasniedza. Tāpēc viens no nospraustajiem uzdevumiem ir efektīvākas saziņas izveidošana ar potenciālajiem rezervistiem.

Atsaucība nav bijusi tik liela, kā cerēts – uz mācībām ieradās tikai 59 cilvēki. Daudzus atturēja tas, ka uz divām nedēļām – tik ilgi notiek mācības – jāņem bezalgas atvaļinājums. Rezerves karavīriem gan maksāta dienas naudu 23 eiro apmērā, tomēr Graube norādīja, ka darba devējos jārada izpratne par šo pilsoņa pienākumu.

Foto

Raimonds Graube, NBS komandieris ģenerālleitnants

Ir viena lieta, ja esi mazkvalificēts strādnieks, kur alga ir tuvu minimālajai. Bet tikpat labi var strādāt par advokātu, kuru mobilizāciju valsts nevar kompensēt. Ir jāsasniedz līmenis, kāds ir Skandināvijā, kur pilsoņu pienākums pret valsti tiek vērtēts kā pašsaprotams un obligāts. Pildīt pienākumu pret valsti ir dabīgi.

Septiņi karavīri uz mācībām ieradās no ārzemēm. Pašlaik nav ieviesta kompensācija par ceļa izdevumiem un medicīnisko aprūpi ārzemēs. Daļu problēmu bruņotie spēki gatavi atrisināt līdz nākamajām mācībām, kas notiks šā gada rudenī.

Raimonds Graube, NBS komandieris ģenerālleitnants

Esmu pārliecināts, ka šā rudens iesaukums un rezervistu apmācības būs veiksmīgākas nekā iepriekšējās.

Kopumā esot arī jāvērtē, kādu rezervistu sistēmu Latvija var atļauties uzturēt.

Kārlis Krēsliņš, Saeimas aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas loceklis (VL-TB/LNNK)

Tas nenozīmē, ka obligāti visi, kas reiz dienējuši, ir obligāti jāiesauc un jātērē nauda. Ir piemērs Dānijā – aktīvā rezerve. Viņiem kaut ko piemaksā, bet viņi tiek uzskaitīti kā cilvēki, kurus vajadzības gadījumā ātri sagatavo misijai.

Regulārās rezervistu mācības rīkotas, lai līdz 2018. gadam sagatavotu aptuveni 2000 šādus karavīrus.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl