Reportāža: Muzeju nakts raisa lielu interesi

0 Komentāru
Reportāža: Muzeju nakts raisa lielu interesi
Foto: f64

Sestdienas vakarā un arī naktī daudzas durvis palika vaļā – jo norisinājās gadskārtējie Muzeju nakts pasākumi. Šoreiz, kā jau piedien valsts simtgadē, centrālā tēma ir “šūpulis”.

Ekspozīcijas vēstīs par Latvijas valstiskuma dzimšanu, brīvību un mūsu valsts cilvēkiem. Līdz pusnaktij būs atvērtas 204 vietas visā Latvijā.

Šogad pasākumi veidoti, vadoties pēc šūpuļa tematikas, piemēram, Kara muzejā ir ekspozīcija “Latvija: starp diviem kariem šūpulis man kārts”, Barikāžu muzejā – stāsts par barikādēm kā atjaunotās Latvijas šūpuli, Fotogrāfijas muzejs ar pasākumu “Pirmie simts” atklās fotomākslas noslēpumus.

Taču apmeklēt varēja ne tikai muzejus. Piemēram, apskatīt bija iespējams Rīgas pils reprezentācijas zāles, kas ikdienā garāmgājējiem ir slēgtas. Arī zoodārzs iesaistījās pasākumā “Vēstures nakts”. Zoodārzs piedāvāja aplūkot savulaik izveidotos plakātus un fotogrāfiju sēriju ”Zoodārzs laiku lokos”, tā atminoties dārza 105 gadu vēsturi, savukārt attīstībā ielūkoties, apskatot abus jaunos āra voljērus, kuros nupat iemitināti papagaiļi un grifu pērļvistas.

Galvaspilsētā sabiedriskais transports kursēs līdz plkst. 2, nozīmēti arī papildu reisi. Arī vilcienu biļetes būs uz pusi lētākas. Lielākā daļa apskates vietu bez ieejas maksas būs atvērtas līdz pusnaktij vai plkst. 1.

Bet atsevišķi muzeju nakts pasākumi sākās jau dienā – unikāla ekskursija notika kādreizējā gumijas fabrikā “Provodņiks”. Tiesa gan, par tās kādreizējo godību šodien vairs liecina tikai celtnes lielums – milzīgā ēka, krūmos ieaugusi, skatam paveras Sarkandaugavā, Rīgā.

Taču savulaik, pirms 130 gadiem, kad franču-krievu kopuzņēmums dibināts, tā bija viena no lielākajām gumijas fabrikām pasaulē un pat bija slavenā “Michelin” riepu konkurente. Šeit strādāja 6000 cilvēku un rūpnīcas teritorija veidojās kā maza pilsēta – darbiniekiem šeit bija mājas, bērnudārzs, pašiem sava ķegļu un sporta zāle.

“Provodņiks” ražoja dažādus gumijas izstrādājumus, sākot ar cieto gumiju un galošām. Ziedu laikos ražoja pat līdz 35 000 pāru dienā.

Ikdienā milzu ražotne zinātkārām acīm slēpta, taču Muzeju nakts kļuvusi par unikālu iespēju atslēgt fabrikas vārtus un ielaist apmeklētājus.
Alija Turlaja
Sarkandaugavas attīstības biedrības pārstāve

Doma bija parādīt sabiedrībai Rīgas industriālo vēsturi, kas pēdējos gados ir kļuvis ļoti populāri. Gribējām parādīt šo objektu, kas ir veidojis Sarkandaugavas apkaimes vēsturi.

Iespēja gida pavadībā aplūkot šo industriālās arhitektūras mantojumu izraisīja negaidītu lielu atsaucību, tāpēc Sarkandaugavas attīstības biedrība sola līdzīgas ekskursijas rīkot vēl. Pašlaik varenā ēka ir visnotaļ bēdīgā stāvoklī, tomēr ir cilvēki, kuri vēlas šo teritoriju atdzīvināt.

“Provodņiks” darbojās līdz 1. pasaules karam, taču pēc tā darbību neatsāka. Padomju laikā uz rūpnīcas bāzes tika dibināta Rīgas elektromašīnbūves rūpnīca jeb RER, kas pazīstamā kā pirmā, kas Padomju Savienībā sāka ražot veļasmašīnu veļasmašīnu “Rīga”.

0 Komentāru