Reklāmas sociālajos tīklos, bukleti, grāmata, filma un mūzikas video – kā partiju kandidāti aģitēja ik uz stūra

0 Komentāru
Reklāmas sociālajos tīklos, bukleti, grāmata, filma un mūzikas video – kā partiju kandidāti aģitēja ik uz stūra
kadrs no video

Vairākas nedēļas pirms vēlēšanām partiju kandidāti ar reklāmām un solījumiem vēlētājiem iznesušies visos iespējamos veidos. Plakāti ik uz stūra pilsētu centros un ārpusē, uzlīmes uz sabiedriskā transporta, avīzes un bukleti iedzīvotāju pasta kastītēs, izdotas pat grāmata un filma, kurā kandidāti vēlētājam sola zelta laikus Latvijai.

Līdzīgi, kā iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās, arī šogad priekšvēlēšanu laiku partijas izmantoja, visos iespējamos veidos aktīvi aģitējot un vēlētājam solot atrisināt sasāpējušās problēmas. Samazināts nekustamā īpašuma nodoklis, korupcijas apkarošana un zagļu izskaušana. Sociālais atbalsts iedzīvotājiem, ielas bez bedrēm, iekšpagalmi Eiropas līmenī – šie ir tikai daži no solījumiem, ko savās priekšvēlēšanu aģitācijās sola partijas.

Salīdzinot ar citām vēlēšanām šogad vēl nebijušā mēroga notikusi sociālo tīklu izmantošana priekšvēlēšanu laikā. Vairāki sociālo tīklu lietotāji pat saskārušies ar to, ka viņi, pašiem to nezinot, iekļuvuši to profilu sarakstā, kas it kā nospieduši ”patīk” jeb “like” kādam no politiķiem, kaut gan dzīvē to nav darījuši.

Foto

”Facebook”, kur reģistrējušies vairāk nekā astoņsimt tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, pārpludināts ar Reklāmas rullīšiem, kolāžām un pat kandidātu slavinošām filmām. Internetā publicēta vairāk nekā 40 minūšu gara filma par Rīgas mēru Nilu Ušakovu.

Rīgas mēra pārstāvētā partija “Saskaņa”/Gods kalpot Rīgai sociālajos tīklos bijusi sevišķi aktīva. Pats Ušakovs savā profilā katru dienu reklamē savus labos darbus. Lepojas ar salabotajiem iekšpagalmiem, bērnu laukumiem un rīko tikšanās ar vēlētājiem. Tās, salīdzinot ar citiem politiskajiem konkurentiem, bijušas grandiozas – ar piepūšamajām bērnu atrakcijām, orķestriem un Latvijā iemīļotiem mūziķiem. Konkurentus Ušakovs savās kampaņās sauca par populistiem un nacionālistiem. Ušakovs rīdziniekiem sarīkoja arī vērienīgu it kā bezmaksas vasaras sezonas atklāšanu Lucavsalā – krievu grupas “BI2” koncertu apmeklēja 35 000 cilvēku.

Tas izraisīja plašu sašutumu sabiedrībā – daudzi bija neizpratnē, kāpēc jārīko šāds pasākums par nodokļu maksātāju naudu. Lūgumu sniegt skaidrojumus par pasākuma patiesajām izmaksām iesniedza vairākas partijas, viena pat vērsās Korupcijas Novēršanas un apkarošanas birojā.

Tikmēr skandālu izraisīja viena no Zaļo un zemnieku savienības priekšvēlēšanu aģitācijām. Partija nonāca konfliktā ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni.

Pirms ievēlēšanas prezidenta amatā, Raimonds Vējonis pārstāvēja Zaļo un zemnieku savienību. Savulaik bija arī tās vadītājs. Un ZZS šajā vēlēšanu kampaņā to centās izmantot kā savu trumpi. “Zaļo un zemnieku savienība – mūsu prezidenta partija,” bija viens no ZZS galvenajiem saukļiem, Prezidentam šāda rīcība šķita nepieņemama un ZZS nācās savas priekšvēlēšanu reklāmas radio mainīt.

Ar lielu pompu reklāmas izvērsis Jūrmalas mērs Gatis Truksnis. Sabiedrisko transportu rotā Trukšņa seja un plakāti Jūrmalā sastopami ik uz stūra. Nedēļu pirms vēlēšanām kāds tos bija sabojājis.

Fiksēts arī gadījums, kad Jūrmalā sabojāti partijas “Saskaņa” priekšvēlēšanu plakāti, saistībā ar to partijas deputāti vēršas policijā un par to ierosināts kriminālprocess. “Saskaņa” notikušajā vaino līdzšinējo partijas mēru Gati Truksni. Apvainojumus Truksnim priekšvēlēšanu kampaņās izmantojusi arī Jūrmalas partija, kura savās aģitācijas naski piesauc līdzšinējā mēra Gata Trukšņa KNAB skandālu, vienlaikus vainojot viņu marihuānas pīpēšanā. Vienā no priekšvēlēšanu aģitācijas laikrakstiem minēts, ka “Truksnis ir liels zaļā pūķa draugs. Tā skavās gandrīz vai nosmacis”.

Tikmēr Latvijas reģionu apvienība ar Mārtiņu Bondaru priekšgalā izcēlusies ar reklāmas rullīšiem, kurā aicina gāzt Nilu un piesauc saukli – Nils Rīgai ir pārāk dārgs.

Bondars Sola Rīgai izcilības programmu. Bezmaksas sabiedriskais transports rīdziniekiem un visiem Latvijas pensionāriem, jauni bērnudārzi un simtos miljonu eiro mērāms ietaupījums galvaspilsētas budžetā – ar šādiem skaļiem solījumiem partijas līderis Mārtiņš Bondars izcēlās LNT rīkotajās Rīgas debatēs.  Ar izdomu bagātiem video rullīšiem – sociālajos tīklos izcēlušies arī citi Reģionu apvienības kandidāti. Piemēram, Laila Spaliņa ejot pa rapšu lauku ar bultu rokās – aicina gāzt Nilu un stāsta, ka pietiek uzskatīt – ka sievietes vieta ir virtuvē.

Tikmēr Vienotība aktīvi rīkoja tikšanās ar vēlētājiem. Tiesa, tās bija ievērojami pieticīgākas salīdzinot ar “Saskaņu”. Viena no tādām notika Jaunciemā. Bez teltīm, mūziķiem vai bērnu atrakcijām – Kādā piektdienas vakarā pie pamestas ēkas atbrauca Vilnis Ķirsis, Olafs Pulks un vēl pāris Rīgas domes deputāti. Uzklausīt kandidātus bija atnācis mazs skaits iedzīvotāju, galvenokārt pensionāri. Partija solīja atbalstu viņiem, lielākas pensijas un sociālo aizsardzību.

Jaunā konservatīvā partija ar Jutu Strīķi aktīvi reklamējusies gan sociālajos tīklos, gan iedzīvotāju pastkastītēs, kā arī piesaistījuši jauniešus, kuri ar partijas logo uz virsjakām un plakātiem rokās pastaigājās pa šoseju malām. Bijusī KNAB priekšnieka vietniece par prioritāti izvirzījusi korupcijas apkarošanu un sola izskaust zagļus no politikas rindām..

Aktīvi aģitēja arī partija No sirds Latvijai Rīgas mēra amata – līdz šim- mazpazīstamā kandidāte Diāna Novicka, kura par sevi izdevusi pat grāmatu “Rīgas Diāna”. Bilžu grāmatiņā, kuras lapas puses rotā kandidātes kāzu bildes, bērni, vīrs – viņa iepazīstina ar sevi un saviem cēlajiem mērķiem.

Plašu popularitāti iemantojusi arī No Sirds Latvijai Daugavpils kandidāte Svetlana Lonska, kas tautā nu jau plaši pazīstama kā “Svetkakandidat”. Videoklips, kurā kandidāte uz klints gozējas peldkostīmā, vietnē “Youtube” noskatīts vairāk nekā 30 000 reižu.

Daudz solījušas un kampaņās iznesušās arī pārējās partijas. Katrs sasolījis ko nu varējis, taču Latvijas nesenajā vēsturē var atrast piemērus, kas liecina, ka ne vienmēr masīva vēlēšanu kampaņa garantē panākumus vēlēšanās. Tas vedina domāt, ka reklāma ir tikai viens no, nevis galvenais faktors, kas palīdz cilvēkiem izdarīt izvēli. Cik no solījumiem tiks izpildīti jau būs nākamo četru gadu stāsts.

Skaties video un uzzini vairāk!

0 Komentāru