Rehabilitologi aicina reformēt sistēmu

1 komentārs

Valsts kontroles (VK) šonedēļ publiskotajam kritiskajam atzinumam par rehabilitāciju pievienojas arī nozares speciālisti – ārsti aicina pilnībā reformēt sistēmu.

Patlaban šī joma esot atstāta novārtā, lai gan ir tikpat svarīga kā diagnostika un ārstēšana, – tā atzīst rehabilitologi.

VK revīzijā konstatējusi, ka pakalpojums ir slikti pieejams. Piemēram, rehabilitāciju saņēmuši mazāk nekā 1% onkoloģisko pacientu un tikai 25% no darbspējīgiem pacientiem ar muskuļu un skeleta slimībām. Savukārt kardioloģisko pacientu pēctecīga ārstēšana apdraudēta, jo viņu rehabilitācijas plāns vispār nav izstrādāts.

Ārstu skatījumā, pirmām kārtām, naudu vajadzētu novirzīt tiem pacientiem, kuriem tika izglābtas dzīvības.

Aivars Vētra
Latvijas Rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienības prezidents

Iztērē nenormālas naudas, koriģējot četrgadīgam bērnam plakano pēdu, kas viņām ir pilnīgi fizioloģiska. Un, meklējot neesošus stājas traucējumus. Kur ļoti labprāt daudzas rehabilitācijas iestādes varētu darboties, jo tur faktiski nevar neko sliktu izdarīt. Bet tur iztērējam milzu naudu, ko faktiski pat VK nespēj sameklēt galus kopā.

Veselības ministrija jau ir iecerējusi uzlabot pacientu atlasi rehabilitācijai un pakalpojuma pieejamību. Pēdējo divu gadu laikā tam finansējums ir palielinājies gandrīz divas reizes.

1 komentārs