RD Zolitūdes traģēdijas vietu no īpašniekiem piedāvā atpirkt par 200 000 eiro; viņi pagaidām atsakās to pārdot

1 komentārs
RD Zolitūdes traģēdijas vietu no īpašniekiem piedāvā atpirkt par 200 000 eiro; viņi pagaidām atsakās to pārdot
KASPARS KRAFTS, F64

Nepabeigto ēku pie Zolitūdē sagruvušā “Maxima” lielveikala Rīgas dome cer nopirkt par 200 000 eiro, lai to nojauktu un beidzot izveidotu memoriālu. Ēkas īpašnieki no šāda darījuma pagaidām atsakās, jo joprojām cer pelnīt ar to naudu. Vai pašvaldība būs gatava spert radikālus soļus?

Pēc Zolitūdes traģēdijas apkaimes iedzīvotāji šo ēku iedēvējuši par spoku namu. Rīgas dome grib tā vietā izveidot piemiņas vietu, bet ēkas īpašnieki, kuri pa šiem gadiem jau vairākkārt nomainījušies, līdz šim tam nav piekrituši. Viņi uzstājuši, ka grib ar šo namu pelnīt, tas ir, vai nu pārdodot, vai izīrējot dzīvokļus.

2013. gada 21. novembrī, kad, sagrūstot lielveikalam “Maxima”, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, blakus esošā daudzdzīvokļu ēka bija jau tuvu pabeigšanai. Traģēdija šo projektu iesaldēja tā arī nepabeigtu, šķietami uz visiem laikiem. Ejot gadiem, sākotnējie attīstītāji SIA “Homburg Zolitūde” vairs nespēja norēķināties ar projekta finansētāju Igaunijas banku “Coop Pank”, kas pērnvasar pēc izsoles pārņēma ēku savā īpašumā par 3,9 miljoniem eiro.

Šobrīd tas oficiāli pieder igauņu bankas meitasuzņēmumam Latvijā SIA “Prana Property”. Tā pārstāvis Rauls Keskūls otrdien bija aicināts uz Rīgas domi, vienoties, ko darīt tālāk: “Sarunu sākums, kā tas bieži mēdz būt, bija grūts, bet mēs turpināsim strādāt un ceram panākt vienošanos. Mēs apzināmies, kāda ir situācija, mēs apzināmies traģēdijas apjomus, un no savas puses centīsimies izstrādāt visiem pieņemamu risinājumu.”

Jāpiebilst, ka “Prana Property” pieder tikai trešdaļa zemes zem traģēdijas vietas. Divas trešdaļas piederēja SIA “Tineo”, kas attīstīja tieši sagruvušo lielveikalu, nevis daudzdzīvokļu ēku. “Tineo” savas domājamās daļas jau pirms vairākiem gadiem atdāvināja Rīgas domei. Pašvaldība atlikušo trešdaļu no igauņiem atpirkt piedāvāja kā neapbūvētu zemesgabalu par 60 eiro kvadrātmetrā jeb aptuveni 200 000 eiro kopsummā.

“Ēku mēs plānojam nojaukt par saviem līdzekļiem, kā arī nojaukt apakšzemes autostāvvietu. Es domāju, ka summa ir kādi 600-700 tūkstošiem. Tas ir maksimums, ko mēs esam gatavi – samaksāt par zemes domājamo daļu un par saviem līdzekļiem nojaukt māju,” saka Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas priekšsēdētājs Oļegs Burovs.

Tas igauņus neapmierināja – pretstatā domei viņu oficiālā nostāja ir, ka nepabeigtā ēka nav bezvērtīgs grausts – to varētu pabeigt un pārdot. Viņi grib izbūvēt arī pazemes autostāvvietu, kas sākotnēji atradās zem “Maxima” lielveikala, bet turpmāk būtu zem domes plānotā memoriāla. Līdz ar to par plikas zemes cenu atdot viņi to negrasās.

“Ja mums būtu jebkāda izvēle, mēs šādu projektu nekad nebūtu ieplānojuši. Vienlaikus mākleri mums ir norādījuši, ka Zolitūdē netālu no šīs ēkas ir deviņstāvu daudzdzīvokļu ēkas, un tajās dzīvokļi tiek pirkti un pārdoti. Vai var teikt, ka mūsu mājā tad nekas netiks pirkts – par to ir pāragri runāt, bet es uzskatu, ka pie veiksmīgas apstākļu sakritības, ir iespējams, ka tiks,” saka Keskūls.

Domes īpašumu komisijas vadītājs Burovs oponēja, ka, pirmkārt, ēkas pabeigšana maksātu vēl sešus miljonus eiro, un, par spīti īpašnieka paustajam, ir stipri apšaubāms, vai dzīvokļus šajā ēka pirktu, turklāt par tādām cenām, lai projekts atmaksātos. Tādēļ domes piedāvātie 200 000 esot adekvāta cena. Pašvaldības pārstāvis arī lika saprast, ka, igauņiem nepakļaujoties, jau pēc pusotras nedēļas ēkai varētu noteikt grausta statusu.

“Vai nu mēs atzīstam šo māju par graustu un piemērosim paaugstinātu nodokļa likmi, vai mēs pieņemam vēl citus radikālākus lēmumus. Protams, es varu pieļaut, ka pretī mēs varam sagaidīt tiesvedību, bet es varu pateikt vienu – nedarīt neko šobrīd, sēdēt un gaidīt Rīgas pašvaldība neplāno,” pauž Burovs.

Vai ar radikālākiem lēmumiem domāta ēkas piespiedu nojaukšana, kuras izmaksas pašvaldība pēc tam piedzen no tās īpašniekiem, Burovs pagaidām nekomentēja.

1 komentārs